Dział: PRASA

Dodano: Marzec 17, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Empiki w centrach handlowych zamknięte, kioski mogą działać normalnie

Empik poinformował, że otwartych jest jedynie 25 jego salonów poza galeriami (fot. materiały prasowe)

Stan zagrożenia epidemicznego nie zakazuje działalności punktów sprzedaży prasy w centrach handlowych - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Izba Wydawców Prasy zwróciła się do rządu o wyjaśnienie, bo pojawiły się sygnały o zakłóceniach w sprzedaży prasy w galeriach handlowych. Empik poinformował w poniedziałek, że otwartych jest jedynie 25 jego salonów poza galeriami.

Wydawcy w piśmie zwrócili uwagę, że "administratorzy wielu punktów handlowych interpretują wspomniane przepisy niewłaściwie i nie zezwalają na prowadzenie działalności punktów sprzedaży prasy". Ich zdaniem stało się tak, bo gdy informowano o ograniczeniach, zapewniano jednocześnie, że "wszystkie sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie będą czynne" - ale nie wymieniono punktów sprzedaży prasy. IWP podkreśliła, że w obecnej sytuacji "prasa staje się, obok żywności, środków higienicznych, towarem pierwszej potrzeby, a gazety i czasopisma powinny być skutecznie dostarczane do każdego miejsca w Polsce". 

"Walczymy o szeroki dostęp ludzi do prasy"

W poniedziałek do wydawców trafiło pismo szefa kancelarii premiera, który podkreślił, że rozporządzenie ministra zdrowia o ogłoszeniu stanu zagrożenia epidemicznego nie zakazuje działalności punktów sprzedaży prasy na terenie galerii i centrów handlowych. 

Bogusław Chrabota, prezes IWP i redaktor naczelny "Rzeczpospolitej", ma nadzieję, że teraz dojdzie do korekty decyzji w sprawie zamkniętych saloników prasowych. - Walczymy o szeroki dostęp ludzi do prasy. Wciąż żyjemy w systemie przychodów z papieru i internetu. To układ symbiotyczny - podkreśla. 

Dyrektor generalny IWP Marek Frąckowiak informuje, że nie ma innych sygnałów o problemach z dostarczaniem prasy przez kolporterów. - Nie ma zamykania sieci, oczywiście z wyjątkiem sytuacji awaryjnych. Ale to przypadki losowe, nie ma nigdzie działań systemowych - mówi. Dodaje, że do Izby nie docierają też sygnały o zmianach nakładów pism. Jak zaznacza, wydawcy w porozumieniu z kolporterami podejmują działania dotyczące przenoszenia nadziałów.

Swojego nakładu nie zmieniła "Rzeczpospolita" ani tytuły wydawane przez Ringier Axel Springer Polska. - Nie wprowadziliśmy zmian ani w nakładach, ani w terminach wydań poszczególnych tytułów. Obserwujemy sytuację i reagujemy na bieżąco - tłumaczy Agnieszka Skrzypek-Makowska, communications manager firmy. - Na razie nie widzimy istotnych zmian w wolumenie sprzedaży egz. "Gazety Wyborczej". Utrzymujemy druk dziennika na tym samym poziomie, co dotychczas - informuje Nina Graboś, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Agory.

Które salony Empik są otwarte?

Empik poinformował, że zamknięte zostały salony zlokalizowane w galeriach handlowych, a otwarte pozostają sklepy wolno stojące i na dworcach PKP. To 25 salonów Empik: pięć w Warszawie (al. Zjednoczenia 25, ul. Jana Kazimierza 46/54, al. Komisji Edukacji Narodowej 55, ul. Nowy Świat 15/17, ul. Mickiewicza 27), dwa w Częstochowie (ul. NMP 63/65, ul. Okulickiego 52), a także w Chełmie (Pl. Kupiecki 11), Ciechanowie (ul. Harcerska 3), Gdyni (ul. Świętojańska 68), Gliwicach (Rynek 4-5), Gnieźnie (ul. Bolesława Chrobrego 11), Grójcu (ul. Armii Krajowej 50), Jeleniej Górze (ul. 1 Maja 16/18), Krakowie (Rynek Główny 23), Legionowie (ul. Piłsudskiego 33), Olsztynie (ul. Partyzantów 63), Poznaniu (ul. Ratajczaka 44), Raciborzu (Rynek 5), Skierniewicach (ul. Reymonta 8a), Szczecinku (plac Wolności 6), Świnoujściu (ul. Władysława IV 32/1), Toruniu (ul. Wielkie Garbary 18), Wrocławiu (ul. Piłsudskiego 105) i Zakopanem (ul. Krupówki 11). Otwartych jest też dziesięć sklepów Papiernik by Empik, sześć w Warszawie (ul. Nowaka-Jeziorańskiego 44, lok.U7, al. KEN 83, ul. Franciszka Klimczaka 17 lok 204, ul. Poborzańska 8 lok.U3, ul. Rydygiera 18, ul. Chorwacka 33), a także w Gdańsku (ul. Rakoczego 19 lok. L.0.08), Krakowie (os. Avia 3 lok.3), Piasecznie (Kazimierza Jarząbka 26) i Wrocławiu (ul. Gubińska 2a).

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(SK, KOZ, 17.03.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.