Dział: KSIążKI

Dodano: Luty 28, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

„Słoń na Zemplinie. Opowieści ze Słowacji"

Press

Andrej Bán, przeł. Miłosz Waligórski
Książkowe Klimaty
Wrocław 2019

„Cała Słowacja dyskutuje o polskim reportażu" – taki nagłówek można znaleźć w internecie, szukając informacji o Słowacji. Polska do tej pory o słowackim reportażu nie dyskutowała, ale właśnie pojawiła się okazja, żeby nadrobić tę zaległość.

Książka Andreja Bána to rezultat 30 lat pracy reporterskiej – jego podróży po małych miastach i wsiach – od położonego na wschodzie regionu Zemplina po Bratysławę. To ekstrakt ze Słowacji – dawnej i współczesnej. Bán podejmuje najtrudniejsze tematy bez znieczulenia. Pisze o oligarchizacji polityki, nepotyzmie, korupcji w policji i urzędach, prześladowaniu Romów. A także o bezrobociu i biedzie we wschodnich rejonach kraju, gdzie wyludniają się całe miasteczka, a dom z ogródkiem kosztuje mniej niż metr kwadratowy działki w stolicy. Porusza niewygodne tematy z przeszłości, jak wywłaszczanie Żydów w czasie II wojny światowej, i podważa narodowe mity – np. odbrązawia postać Janosika.

A robi to wszystko w finezyjny i lekki sposób – bo w reportażach Bána nie brakuje komizmu i poczucia absurdu. Dostajemy więc instrukcję, jak pozyskać dotację rolniczą na asfaltowy parking, oraz historie o tym, że policja interweniowała w sprawie zwłok... zająca, a biznesmen z Novégo Mesta zapragnął kupić słonia.

Andrej Bán jest wobec swojego kraju krytyczny, ale też w pewien sposób czuły. Jego reportaże są kameralne i osobiste, bo jak pisze: „Na moją Słowację składają się domy moich kolegów". To z rozmów przy winie lub palence biorą się najciekawsze tematy. W polskiej perspektywie Słowacja pozostaje ciągle w cieniu Czech. Książka Bána to szansa, by lepiej poznać ten niewielki kraj, gdzie tylko z pozoru niewiele się dzieje. 

(UR, 28.02.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.