Dział: TELEWIZJA

Dodano: Styczeń 09, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Posłowie zajęli się przyznaniem 1,95 mld zł dla mediów publicznych w 2020 roku

Komisja zajęła się projektem po tym, jak tego samego dnia w Sejmie odbyło się jego pierwsze czytanie (fot. Wojciech Artyniew/Press)

Sejmowa Komisja Kultury poparła w środę projekt noweli ustawy o opłatach abonamentowych, który zakłada wprowadzenie rekompensaty w wysokości do 1,95 mld zł w 2020 roku dla TVP i Polskiego Radia w związku z utraconymi wpływami, ale zgłosiła do niej poprawki.

Komisja zajęła się projektem po tym, jak tego samego dnia w Sejmie odbyło się jego pierwsze czytanie. W toku prac poseł Andrzej Sośnierz przedłożył poprawki zakładające zmianę tytułu ustawy (na Ustawa o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o opłatach abonamentowych) i dodające artykuł, w wyniku którego miałoby mieć miejsce zniesienie ograniczenia liczby członków zarządu spółki do trzech. Miałyby tu więc obowiązywać rozwiązania z Kodeksu spółek handlowych. Posłowie PO-KO i biuro legislacyjne zwracali uwagę, że poprawki nie mają związku merytorycznego z treścią rozpatrywanego projektu ustawy, ale i tak zostały przyjęte przez komisję.

Pięć poprawek w imieniu wnioskodawców zgłosił także przewodniczący komisji Piotr Babinetz . Ich celem jest skrócenie procedury przyznawania jednostkom publicznej radiofonii i telewizji skarbowych papierów wartościowych. Zakładają również, że wniosek do ministra właściwego ds. budżetu byłby przekazywany bezpośrednio przez KRRiT, z pominięciem ministra właściwego ds. kultury.

Poprawki doprecyzowują również m.in., jakie utracone wpływy z lat 2018-2019 są rekompensowane w 2020 roku. Proponują też, by wysokość rekompensaty była ustalana w drodze ustawy. Określają także obowiązki, jakie KRRiT musiałaby dopełnić, by minister właściwy ds. budżetu mógł przekazać skarbowe papiery wartościowe poszczególnym jednostkom radiofonii i telewizji. Po zmianach dotyczących m.in. zawartych w nich terminów zostały one poparte przez komisję.

Komisja przyjęła również poprawki zgłoszone przez posła Babinetza zakładające m.in., że ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Podczas drugiego czytania, do którego doszło w godzinach nocnych, posłowie klubu KO złożyli ponowny wniosek o odrzucenie projektu. Z krytyką przedstawicieli opozycji spotkały się też wprowadzone przez komisję poprawki.

Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty poinformował, że do trzeciego czytania projektu Sejm przystąpi w bloku głosowań.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(PAP/MNI, 09.01.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.