Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 02, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ruszył proces Wojciecha Czuchnowskiego za wpis na Twitterze o PiS

Zdaniem Wojciecha Czuchnowskiego, "pozew partii PiS przekracza granice rozsądku" (screen: YouTube/Agencja AIP)

Rozpoczął się proces dziennikarza "Gazety Wyborczej" (Agora) Wojciecha Czuchnowskiego, który w 2018 roku na Twitterze napisał: "Już więcej nie będę opisywał mafii z PiS". Za te słowa partia pozwała go za naruszenie dóbr osobistych. Zdaniem Czuchnowskiego, "pozew partii PiS przekracza granice rozsądku".

Wojciech Czuchnowski tweet napisał w listopadzie 2018 roku, komentując słowa prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego, który artykuł Czuchnowskiego i Agnieszki Kublik w "GW", dotyczący możliwej korupcji w Komisji Nadzoru Finansowego, nazwał "nieodpowiedzialną publikacją" i apelował "i do dziennikarzy, i do publicystów, i do polityków, aby nie mieszali polskiego systemu finansowego i bankowego do jakichś rozgrywek politycznych".

W piątek podczas rozprawy Czuchnowski przekazał sądowi oficjalne stanowisko, w którym wniósł o oddalenie powództwa "jako w oczywisty sposób bezzasadnego, ale też kłócącego się z poczuciem zdrowego rozsądku i powagi wobec wymiaru sprawiedliwości". "Pozew partii PiS przekracza granice właśnie rozsądku. Oczekiwanie, by za pomocą sądu zmusić do pokajania się za zwykły żart, to nic innego jak ponury żart z nas wszystkich obecnych w tej sali" - zaznaczał. Dodał, że jego tweet był "żartem, sarkazmem, retoryczną figurą, której znaczenie powinien rozumieć każdy w miarę wykształcony człowiek".

- To kompromitacja PiS, że przywódcy państwa w środku Europy zajmują się takimi bzdurami. Pod tym pozwem są podpisy kilkudziesięciu osób z kierownictwa partii, w tym Kaczyńskiego i Morawieckiego. Jeżeli sąd go nie oddali, jestem gotowy przytoczyć szereg argumentów na dowód, że miałem podstawy nazwać PiS mafią – mówi w rozmowie z "Presserwisem" Czuchnowski.

PiS domaga się od dziennikarza przeprosin i 15 tys. zł na cel charytatywny. Sąd ma ogłosić wyrok 13 grudnia.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(JSX, 02.12.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.