Dział: PRASA

Dodano: Październik 14, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Agora i Czuchnowski nie muszą przepraszać PiS za "państwo mafijne"

Czuchnowski napisał, że prezydent "stawia ponad prawem siebie, kolegów i działaczy swojej partii" (screen: YouTube/Agencja AIP)

Sąd Najwyższy uchylił wyrok nakazujący wydawcy "Gazety Wyborczej" i Wojciechowi Czuchnowskiemu przeproszenie PiS za zwrot "tak działa państwo mafijne" w komentarzu na temat ułaskawienia Mariusza Kamińskiego przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Duda tuż po wygranych przez PiS wyborach ułaskawił byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego, skazanego nieprawomocnie za nadużycie władzy przy prowadzeniu operacji w sprawie afery gruntowej z 2007 roku. Kamiński po wyborach miał zostać członkiem rządu i koordynatorem służb specjalnych. Funkcji tych nie mógłby pełnić, gdyby sąd drugiej instancji prawomocnie go skazał.

Czuchnowski w komentarzu w "Gazecie Wyborczej" z listopada 2015 roku napisał, że prezydent "stawia ponad prawem siebie, kolegów i działaczy swojej partii", a "służbom kierowanym przez Kamińskiego dał zielone światło do nadużyć, sygnał, że wszystko im wolno, a sądów nie muszą się bać". "Tak nie działa państwo demokratyczne. Tak działa państwo mafijne" - podkreślił.

PiS pozwało Agorę i Czuchnowskiego o ochronę dóbr osobistych. W sierpniu 2016 roku Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił pozew, powołując się na konstytucyjne prawo do wolności prasy. Podkreślił, że politycy powinni liczyć się z ostrą, a nawet przesadną krytyką. Po odwołaniu PiS w marcu 2018 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał, że stwierdzenie o "państwie mafijnym" przekroczyło granice dozwolonej krytyki i nakazał publikację przeprosin. Kasację do SN złożyli Agora i dziennikarz.

W czwartek Sąd Najwyższy uchylił wyrok SA, argumentując, że "ostra ocena (…) nie wykraczała poza granice dopuszczalne w debacie publicznej". SN uznał, że "precedensowa, budząca szereg wątpliwości prawnych decyzja prezydenta (…) uprawniała dziennikarzy do krytycznych ocen i analiz unaoczniających czytelnikom charakter wątpliwości i dostrzeganych niebezpieczeństw dla prawidłowego funkcjonowania państwa".

Wojciech Czuchnowski wyraża satysfakcję z wyroku. - Ważne w nim jest nie tylko przyznanie mediom prawa do krytyki, ale też stwierdzenie, że mieliśmy podstawy do tak ostrej reakcji - przekazał "Presserwisowi". Orzeczenie kończy postępowanie w tej sprawie.

Galeria: Grand Video Awards 2019

(JSX, PAP, 14.10.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.