Dział: PRASA

Dodano: Marzec 15, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Do sądu wpłynął wniosek o areszt dla Michała Lisieckiego

Michał Lisiecki został zatrzymany w środę przez CBA w sprawie wyłudzeń blisko 29 mln zł z firmy zajmującej się remontami linii kolejowych (fot. archiwum)

Do Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Śródmieścia wpłynął w piątek wniosek prokuratury o tymczasowe aresztowanie Michała Lisieckiego. Dzień wcześniej wydawca czasopism „Wprost” i „do Rzeczy” usłyszał zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Służby prasowe Sądu Okręgowego we Wrocławiu poinformowały w piątek, że do Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Śródmieścia wpłynęły dwa wnioski o areszt tymczasowy dla Michała Lisieckiego oraz dla Wiolety R. Posiedzenia w sprawie tych wniosków są wyznaczone w piątek na godz. 15.

Wydawca czasopism "Wprost" i "do Rzeczy" Michał Lisiecki usłyszał w czwartek zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, spowodowania szkody w wielkich rozmiarach oraz dopuszczenia się przestępstw skarbowych.

Michał Lisiecki został zatrzymany w środę przez CBA w sprawie wyłudzeń blisko 29 mln zł z firmy zajmującej się remontami linii kolejowych. W czwartek zatrzymano w tej samej sprawie trzy kolejne osoby: Wioletę R., Michała F. i Marcina K. Zatrzymań dokonano w Warszawie i okolicach, Toruniu oraz Lublinie.

"Michałowi L. postawiono w czwartek zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, spowodowania szkody w wielkich rozmiarach oraz dopuszczenia się przestępstw skarbowych" - powiedziała w czwartek prok. Ewa Bialik, rzecznik Prokuratury Krajowej.

W opublikowanym w czwartek wieczorem oświadczeniu PMPG Polskie Media SA napisano, że informacje o zarzutach dla Lisieckiego są dla spółki zaskoczeniem, a samo zatrzymanie „jest efektem pomówienia przez zdyskredytowaną i mało wiarygodną osobę, która ostatnie miesiące spędziła w areszcie”. „Chcemy wierzyć, że zaistniała sytuacja nie ma związku z ingerencją w wolność słowa” - oświadczyła spółka i zapewniła, że zatrzymanie nie ma wpływu na jej operacyjne funkcjonowanie.

Śledztwo prowadzi Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu.

Prokuratorzy ustalili, że zorganizowana grupa przestępcza działała w okresie od 2012 do 2015 roku na terenie Warszawy. W tym czasie członkowie grupy doprowadzili do powstania znacznej szkody majątkowej w wysokości blisko 40 mln zł na szkodę Przedsiębiorstwa Napraw Infrastruktury sp. z. o. o.

(PAP, PAZ, 15.03.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Dział: PRASA

Dodano: Marzec 15, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Minister kultury po odwołaniach przyznał dotacje siedemnastu czasopismom

Po odwołaniu pieniądze otrzymają m.in. „Glissando”, „Awazymyz”, „Stolica”, „Podkarpacka Historia”, „Czas Kultury” oraz „Kosmos dla Dziewczynek”

„Czas Kultury”, „Mały Format” i  „Kosmos dla Dziewczynek” znalazły się w gronie siedemnastu czasopism, którym minister kultury Piotr Gliński po złożeniu odwołań przyznał resortowe dofinansowanie na działalność w 2019 roku. Bez środków z ministerstwa muszą sobie radzić m.in. „Przegląd Polityczny”, „Czas Literatury”, „Pismo. Magazyn Opinii” oraz „Krytyka Polityczna”.

Po rozpatrzeniu odwołań od wyników pierwszego naboru resort kultury rozdysponował dodatkowe 701 tys. zł na dofinansowanie działalności siedemnastu czasopism. Wśród tytułów, które po odwołaniu otrzymają pieniądze, są:  „Glissando” (po 50 tys. na lata 2019-21), „Czas Kultury” (75 tys. zł), „Kosmos dla Dziewczynek”, „Stolica” (po 65 tys. zł), „Edukacja i Dialog” (55 tys. zł), „Mały Format” (35 tys. zł), „Pomerania” (33 tys. zł), „Almanach Prowincjonalny”, „Podkarpacka Historia” (po 30 tys. zł), „Opowiadanie”, „Rocznik Kresowy” (po 25 tys. zł), „Awazymyz” (28 tys. zł),„Performer”, „Akant” (po 20 tys. zł) oraz „LiryDram”, „Kociewski Magazyn Regionalny” i „Poland – Japan. Contemporary art and artistic relations” (po 15 tys. zł).

Odwołania złożyły, lecz nie otrzymały środków, m.in. „Przegląd Polityczny”, „Krytyka Polityczna”, „Czas Literatury”, „Tygiel Kultury”, „Twój Blues”, „Kontent”, „Pismo. Magazyn Opinii” oraz „Książki w Tygodniku. Magazyn Literacki”.

W pierwszym naborze dofinansowanie otrzymały 62 tytuły. Największe dotacje na bieżący rok, w wysokości 105 tys. zł, przyznano Fundacji Augusta hr. Cieszkowskiego na wydanie czterech numerów kwartalnika „Kronos. Metafizyka Kultura Religia”, Oficynie Wydawniczej „Mówią Wieki" na dofinansowanie magazynu historycznego oraz spółce Biały Kruk na wydanie miesięcznika kulturalnego „Wpis”.

(PAZ, 15.03.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.