Wydanie: PRESS 03-04/2023

Na zimno

Z Iloną Wiśniewską, autorką Książki Reporterskiej Roku 2022, rozmawia Weronika Mirowska

Według jury Książki Reporterskiej Roku Twój „Migot. Z krańca Grenlandii” jest wzorem gatunku. Skąd wiedziałaś, jak się pisze najlepszy reportaż książkowy?

Nie mam pojęcia, jak się pisze dobre reportaże. Piszę sercem i używam intuicji. W pracy kieruję się głównie empatią. Nie czytam wielu reportaży ani nie byłam w żadnej szkole pisania. Studiowałam polonistykę, gdzie na początku każdy myśli, że zostanie pisarzem, a na końcu wie, że w najlepszym razie będzie nauczycielem.

Kto Ci pierwszy powiedział, że masz talent?

Moja babcia, która była nauczycielką. Gdy miałam zaledwie kilka lat, dała mi papier i stalówkę z atramentem, zachęcała do pisania. Mówiła mi, że buduję bardzo ładne zdania. Przez wiele lat pisałyśmy też do siebie listy, a ja w podstawówce pisałam wypracowania dla kolegów.

Babcia dała Ci pierwszą stalówkę, a po latach dostałaś stalówkę w konkursie Grand Press.

Myślałam o niej przy okazji tej nagrody. Pochodzę z domu, w którym jest bardzo dużo książek, a czytanie jest głównym zajęciem poza czynnościami dnia codziennego. Polecamy sobie książki z mamą, tatą i siostrą.

Weronika Mirowska

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.