Wydanie: PRESS 07-08/2017

Kto nas zastąpi

„Press” przepytuje studentów dziennikarstwa

Znalezienie dobrego dziennikarza do pracy w redakcji staje się wyzwaniem dla coraz większej liczby mediów – niezależnie od rodzaju i zasięgu. A znalezienie młodego dziennikarza, który po studiach kierunkowych wiedziałby coś o tej branży i chciałby się nauczyć zawodu – to jeszcze większe wyzwanie. Zewsząd słychać narzekania redaktorów, że młodzi „nie dość, że nic nie umieją i nie wiedzą – to jeszcze nie chcą wiedzieć”, oraz: „nic nie potrafią, a chcieliby zarabiać tyle, co dziennikarz z doświadczeniem”.

Tymczasem studia dziennikarskie z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Napawa to niby nadzieją, bo właśnie spośród absolwentów dziennikarstwa i komunikacji będą się rekrutować przyszli pracownicy mediów – czyli ci, którzy nas kiedyś zastąpią. Postanowiliśmy zapytać, kto z nich wybiera się do pracy w mediach, co wiedzą o zawodzie dziennikarza, jakie są ich oczekiwania względem szefów mediów, a także jak korzystają z mediów.

Naszą ankietę wypełniło 191 studentów z dziewięciu uczelni wyższych w całym kraju*. Mają 17–26 lat, ponad 50 proc. z nich to kobiety. Najpierw zapytaliśmy w ankiecie, czy w ogóle chcą pracować w zawodzie dziennikarza – wyjaśnienia tych, którzy nie chcą, prezentujemy na końcu.

Dorota Boruszkowska, Joanna Sędek

Dostęp do pełnej treści artykułu jest płatny

Kup dostęp poprzez SMS wysyłając treść KOD.PRESS na numer 7255 (koszt 2,46 zł). Otrzymasz kod, który należy wpisać w pierwsze okno poniżej. Na koniec wciśnij "Prześlij". Więcej informacji w regulaminie.

Tutaj wpisz kod dostępowy otrzymany bezpośrednio od PRESS. Więcej informacji w regulaminie.

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.