Wydanie: PRESS 07-08/2017

Kto nas zastąpi

„Press” przepytuje studentów dziennikarstwa

Znalezienie dobrego dziennikarza do pracy w redakcji staje się wyzwaniem dla coraz większej liczby mediów – niezależnie od rodzaju i zasięgu. A znalezienie młodego dziennikarza, który po studiach kierunkowych wiedziałby coś o tej branży i chciałby się nauczyć zawodu – to jeszcze większe wyzwanie. Zewsząd słychać narzekania redaktorów, że młodzi „nie dość, że nic nie umieją i nie wiedzą – to jeszcze nie chcą wiedzieć”, oraz: „nic nie potrafią, a chcieliby zarabiać tyle, co dziennikarz z doświadczeniem”.

Tymczasem studia dziennikarskie z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Napawa to niby nadzieją, bo właśnie spośród absolwentów dziennikarstwa i komunikacji będą się rekrutować przyszli pracownicy mediów – czyli ci, którzy nas kiedyś zastąpią. Postanowiliśmy zapytać, kto z nich wybiera się do pracy w mediach, co wiedzą o zawodzie dziennikarza, jakie są ich oczekiwania względem szefów mediów, a także jak korzystają z mediów.

Naszą ankietę wypełniło 191 studentów z dziewięciu uczelni wyższych w całym kraju*. Mają 17–26 lat, ponad 50 proc. z nich to kobiety. Najpierw zapytaliśmy w ankiecie, czy w ogóle chcą pracować w zawodzie dziennikarza – wyjaśnienia tych, którzy nie chcą, prezentujemy na końcu.

Dorota Boruszkowska, Joanna Sędek

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.