Wydanie: PRESS 07-08/2017

Jak notować w sieci

Hypothes.is rozwiązuje problem stary jak internet – gdzie gromadzić cytaty z tekstów i jak dopisywać do nich własne komentarze

Szukamy kilku świnek morskich, które chciałyby przetestować nasz serwer do notatek. Jeśli jesteś zainteresowany, daj mi znać” – napisał w Usenecie pod koniec maja 1993 roku Marc Andreessen, twórca Mosaica – pierwszej graficznej przeglądarki WWW. Mimo że od tego czasu minęły 24 lata, genialny pomysł Andreessena – standard dodawania notatek i oznaczeń do dowolnej strony internetowej – dopiero teraz powoli odżywa.

Jednemu ze współtwórców internetu nie chodziło oczywiście o prawdziwe świnki morskie, ale o nasz odpowiednik królików doświadczalnych, czyli ludzi, którzy przetestują przygotowywane nowe rozwiązanie. Nie wiadomo, jak wyszły testy, w każdym razie „serwer notatek” ostatecznie nie znalazł się w Mosaicu.

Tymczasem pomysł Andreessena był prosty i tak dobry, że gdyby go wówczas wprowadzono, to z pewnością przez minione lata korzystanie z sieci byłoby znacznie wygodniejsze.

Andreessen uważał, że przeglądając strony internetowe w przeglądarce, powinniśmy mieć możliwość podkreślenia interesującego nas fragmentu lub dodania notatki do zaznaczonego akapitu. W gruncie rzeczy chciał przenieść do internetu coś, co każdy z nas robił na studiach, a w przypadku naukowców nadal robi: oznacza i komentuje notatkami czytane teksty. Przez ostatnie lata powstały tysiące wtyczek i aplikacji, które umożliwiają podkreślenie lub komentowanie w przeglądarce z najbardziej popularnym Evernote na czele. Wszystkie one jednak mają jedną wadę: nie są uniwersalne, nie działają na wszystkich systemach operacyjnych – jednym słowem nie są standardem.

Stanisław M. Stanuch

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.