Temat: social media

Wydanie: PRESS 04/2017

Reakcje na żywo

Nawet twórcy Facebooka nie przewidzieli, do czego można wykorzystywać nowe ikony reakcji.

Pomysł na głosowania prowadzone na Facebooku wcale nie jest nowy. Wprawdzie klasyczne sondy w tym serwisie społecznościowym się nie przyjęły, lecz internauci zachęcani byli do wskazywania swoich wyborów z wykorzystaniem dostępnych funkcji. I tak np. głosowania odbywały się poprzez umieszczenie posta z pytaniem typu: „Które zwierzęta są Ci bliższe? Psy – udostępnij post. Koty – skomentuj. Lubisz psy i koty – daj lajka”. Takie akcje powodowały wzrost zasięgów postów i zaangażowania użytkowników – wpis był lubiany, udostępniany i komentowany przez kolejnych internautów.

Prawdziwy boom na angażowanie w interakcję użytkowników Facebooka rozpoczął się po wprowadzeniu na szeroką skalę ikonek reakcji. Miały urozmaicić komunikację, zastępując wysłużone „lubię to” pięcioma symbolami: sercem (super), uśmiechem (ha, ha), zdziwieniem (wow), łezką w oku (przykro mi), zdenerwowaną miną (wrr). Jednak administratorzy fanpage’ów okazali się bardziej kreatywni i znaleźli inny sposób na ich wykorzystanie: publikowali obrazki, na których umieszczali wybrane ikonki, prosząc o oddawanie za ich pomocą głosów. I tak np. na fanpage’ach szafiarek można było głosować na najlepszą wieczorową stylizację, a na sportowych – na piłkarza meczu. Reakcje nie były więc wykorzystywane zgodnie z zamysłem Facebooka – czyli oddawaniem emocji – tylko do wskazania wybranej przez internautę opcji.

Tadeusz Płaczkiewicz

Dostęp do pełnej treści artykułu jest płatny

Kup dostęp poprzez SMS wysyłając treść KOD.PRESS na numer 7255 (koszt 2,46 zł). Otrzymasz kod, który należy wpisać w pierwsze okno poniżej. Na koniec wciśnij "Prześlij". Więcej informacji w regulaminie.

Tutaj wpisz kod dostępowy otrzymany bezpośrednio od PRESS. Więcej informacji w regulaminie.

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo