Wydanie: PRESS 04/2013

Praca marzeń

Czy można mieć lepsze standardy dziennikarskie, nie zajmować się miałką polityką i dobrze zarabiać? Korespondenci zagraniczni w Polsce mogą

Szóstka w totolotka

Henryk Jarczyk
Radio ARD (Niemcy)

Miałem 11 lat, gdy przeprowadziłem się z Polski do Niemiec. Zaraz po studiach w Niemczech zostałem redaktorem w niemieckiej rozgłośni Bayerischer Rundfunk w Monachium, która jest członkiem ARD. W BR pracuję jako redaktor działu zagranicznego. (...)

Słowny ping-pong nie dla nas

Monika Ścisłowska-Sakowicz
Associated Press (USA)

W 1983 roku do Polski przyjechał papież Jan Paweł II. Był czerwiec, ja – wtedy studentka anglistyki – zaczynałam wakacje. Do Polski zjechało mnóstwo dziennikarzy z całego świata, ale brakowało dla nich tłumaczy. Zgłosiłam się do pomocy i pracowałam dla korespondenta agencji i radia UPI. Tak się zaczęło. Potem sama pracowałam dla nich, a po paru latach, gdy UPI znalazła się w kłopotach, a w polskim oddziale AP zwolniło się miejsce, postanowiłam zmienić firmę. (...)

100 euro za zdjęcie

Zbigniew Kuczyński
„Aftonbladet” (Szwecja), radio i tv NRK (Norwegia)

Mimo że urodziłem się w Polsce, większość życia spędziłem w Skandynawii: tam się uczyłem, studiowałem dziennikarstwo i tam zacząłem swoją przygodę z dziennikarstwem. Dawniej pracowałem m.in. dla norweskich pism „Stillings Nytt”, „Annoncøren”, „Nytt om Bil”, norweskiego dziennika „Verdens Gang” czy duńskiego dziennika „Berlingske Tidende”. Obecnie jestem korespondentem szwedzkiego dziennika „Aftonbladet” oraz norweskiego radia i telewizji NRK. (...) 

400 zł to za mało

Maria Szymanowska
RFI, France Inter, France Culture, France 24 (Francja)

Urodziłam się w Polsce, ale w stanie wojennym wyjechałam z rodzicami do Algierii, gdzie się wychowałam. Po studiach w Paryżu zdecydowałam się zostać korespondentką francuskich mediów w Polsce – obecnie RFI, France Inter, France Culture oraz France 24, a wcześniej „Le Point”, TV5. Pracowałam też w Polskim Radiu, miałam audycje w Programie II i Radiu Bis. Pisałam do „Gazety Wyborczej” i „Polityki”. (...)

Mamy zgrany zespół

Stanisław Waszak
Agence France Presse (Francja)

Pracowałem w redakcji francuskiej Polskiego Radia, gdy dowiedziałem się, że AFP poszukuje francuskojęzycznego dziennikarza w biurze warszawskim. Po krótkim stażu mnie przyjęto. To był rok 1992. W AFP przygotowuję informacje skierowane głównie do odbiorcy zagranicznego – osoby, która nie zna naszego kraju i której trzeba wyjaśnić wydarzenia w Polsce w możliwie zrozumiały sposób. Pisanie informacji dla czytelnika spoza Polski pozwala nauczyć się patrzeć z dystansu na własny ogródek. (...)

 Wędrowiec przez granice

Michał Jaranowski
Deutsche Welle (Niemcy)

Pracowałem jako korespondent w Niemczech dla „Polityki”, „Życia Warszawy” i RMF FM. Wtedy też nawiązałem luźną współpracę z Deutsche Welle. Gdy „Życie Warszawy” – gdzie miałem etat – zaczęło podupadać, od radia Deutsche Welle otrzymałem propozycję bliższej współpracy. (...)

 

 

Wysłuchał: Maciej Kozielski

Dostęp do pełnej treści artykułu jest płatny

Kup dostęp poprzez SMS wysyłając treść KOD.PRESS na numer 7255 (koszt 2,46 zł). Otrzymasz kod, który należy wpisać w pierwsze okno poniżej. Na koniec wciśnij "Prześlij". Więcej informacji w regulaminie.

Tutaj wpisz kod dostępowy otrzymany bezpośrednio od PRESS. Więcej informacji w regulaminie.

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.