Wydanie: PRESS 07/2011

Wyróżnij się, aby nie zginąć

- Kampanie społeczne dotąd straszyły
i groziły. Teraz muszą zacząć uczyć i bawić 

Zmasakrowane ofiary wypadków, wraki samochodów, wielkie oczy małego dziecka, krzyże na poboczach dróg, ofiary skoków do wody... Za dużo już tego, obrazy powoli powszednieją, a tematy zaczynają się powtarzać – nad niską jakością akcji społecznych ubolewa Marek Gargała, dyrektor zarządzający agencji Publicis. 

Andrzej Markowski, psycholog i członek Stowarzyszenia Psychologów Transportu, niektóre aspekty działań promujących bezpieczeństwo nazywa chorobą współczesnej reklamy. – Rozbudza się negatywne emocje, podej-muje próby uwrażliwienia na określone zjawiska, po czym nie mówi się, co odbiorcy mają zrobić, jak mają na to wszystko zareagować – stwierdza Andrzej Markowski. Przykładem z  ostatnich miesięcy jest choćby akcja, na której potrzeby na autobusach w największych polskich miastach pojawiło się hasło „Prędkość zabija” i zdjęcia przedstawiające rodzinę na pogrzebie, opłakującą nieostrożnego kierowcę. Podobna jest kampania billboardowa o bezpieczeństwie prac budowlanych na dużych wysokościach: obok kałuży krwi i żółtego kasku na plakacie umieszczono retoryczne pytanie „Jaki ślad zostawisz po sobie?”.

Więcej w lipcowym numerze "Press" - kup teraz e-wydanie

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.