"Gazeta Wyborcza" przyznała Normanowi Daviesowi tytuł Człowieka Roku 2025

Norman Davies, urodzony w 1939 roku w Wielkiej Brytanii, od lat pozostaje wiernym orędownikiem Polski (fot. materiały prasowe)
"Gazeta Wyborcza" przyznała tegoroczny tytuł Człowieka Roku profesorowi Normanowi Daviesowi, wybitnemu historykowi, który przez dekady przybliżał światu historię Europy Środkowo-Wschodniej. To wyróżnienie jest wyrazem uznania nie tylko dla jego dorobku naukowego, lecz także zaangażowania w promowanie polskiej historii na arenie międzynarodowej.
Norman Davies, urodzony w 1939 roku w Wielkiej Brytanii, od lat pozostaje wiernym orędownikiem Polski. Jego książki, takie jak "Boże igrzysko", "Europa" czy "Powstanie '44", pozwoliły lepiej zrozumieć skomplikowaną historię Polski oraz jej rolę w kształtowaniu losów kontynentu.
Człowiek Roku 2025 "Gazety Wyborczej"
"Postanowiliśmy uhonorować dwie postacie: prof. Normana Daviesa, wybitnego brytyjskiego historyka, który przez dekady uczył świat skomplikowanej polskiej historii. A nagrodę specjalną przyznaliśmy prezydentce Mołdawii Mai Sandu, chcąc w ten sposób uhonorować jej przywództwo, dzięki któremu jej kraj staje się częścią zjednoczonej Europy" – mówi Bartosz T. Wieliński, zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej".
Czytaj też: Właściciele radia Tok FM podzielą się zyskiem za 2024 rok. 2,7 mln zł dywidendy
Uroczystość wręczenia tytułu Człowiek Roku 2025 "Gazety Wyborczej" odbyła się w piątek 16 maja w warszawskiej siedzibie dziennika. Galę poprowadzili Dominika Wielowieyska, dziennikarka "Gazety Wyborczej" i Radia TOK FM, oraz Roman Imielski, pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Wyborczej".
Redakcja postanowiła uhonorować nagrodą specjalną prezydentkę Mołdawii Maię Sandu za jej zdecydowane przywództwo, dzięki któremu Mołdawia konsekwentnie zmierza ku zjednoczonej Europie. Sandu, pierwsza kobieta na stanowisku prezydenta Mołdawii, odegrała kluczową rolę w uzyskaniu przez kraj statusu kandydata do Unii Europejskiej oraz w walce z korupcją i reformach gospodarczych.
Czytelnicy "Gazety Wyborczej" w plebiscycie nagrodzili Jerzego Owsiaka, twórcę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. "To nagroda za całokształt jego niezwykłej społecznej działalności" – dodaje Bartosz T. Wieliński.
Lista wyróżnionych w poprzednich latach
Tytuł Człowieka Roku "Gazety Wyborczej" przyznawany jest od 1999 roku. Redakcja w ten sposób dostrzega i honoruje osoby pracujące dla rozwoju demokracji, promujące tolerancję, wspierające walkę o respektowanie praw człowieka. Do tej pory na liście laureatów znaleźli się ojcowie demokratycznych przemian w Polsce i Europie Środkowej, mężowie stanu, osoby pracujące na rzecz dobra wspólnego, wybitni artyści i pisarze.
Czytaj też: Pracownik naczelny. Redaktor musi się dziś zajmować niemal wszystkim
Ogłoszenie laureata tytułu Człowiek Roku jest częścią obchodów 36. urodzin "Gazety Wyborczej". W poprzednich latach wyróżnieni zostali:
- Václav Havel (1999),
- George Soros (2000),
- Siergiej Kowaliow (2001),
- Joschka Fischer (2002),
- Günter Verheugen (2003),
- Bronisław Geremek (2004),
- Javier Solana (2005),
- Zbigniew Brzeziński (2006),
- abp Józef Życiński (2007),
- Andrzej Wajda (2008),
- Tadeusz Mazowiecki (2009, tytuł Człowiek Dwudziestolecia),
- Władysław Bartoszewski (2010),
- Richard von Weizsäcker (2011),
- Tadeusz Konwicki (2012),
- Yoani Sánchez (2013),
- Michaił Chodorkowski (2014),
- Bronisław Komorowski (2015),
- Timothy Snyder (2016),
- Frans Timmermans (2017),
- Anne Applebaum (2018),
- Donald Tusk (2019),
- Tomasz Grodzki (2020),
- Swiatłana Cichanouska oraz Bohaterowie pandemii (2021),
- Serhij Żadan (2022),
- Hanna Machińska (2023),
- Agnieszka Holland (2024).
Nagrodę specjalną dla Człowieka 25-lecia odebrał Lech Wałęsa.
Organizatorem wydarzenia jest "Gazeta Wyborcza". Patronat nad galą objęła Telewizja Polska, a współorganizatorem była Fundacja "Gazety Wyborczej".
Czytaj też: Właściciel Pogoni Szczecin zagroził dziennikarzowi, że doprowadzi go do bankructwa
(MAC, 18.05.2025)
