Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 21, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Andrzej Poczobut honorowym obywatelem Warszawy

Andrzej Poczobut został aresztowany przez reżim białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenki 25 marca 2021 roku (fot. materiały prasowe)

Andrzej Poczobut, dziennikarz i działacz Związku Polaków na Białorusi, otrzymał w czwartek honorowe obywatelstwo Warszawy. Andrzej Poczobut od marca 2021 roku jest więziony przez białoruski reżim.

Andrzej Poczobut został aresztowany przez reżim białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenki 25 marca 2021 roku. Półtora roku później białoruski sąd skazał go na osiem lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze za "podżeganie do nienawiści", "wzniecanie waśni narodowościowych" oraz "gloryfikowanie nazizmu". Powodem były historyczne teksty Poczobuta o obronie Grodna w 1939 roku czy działalności polskiego ruchu oporu na ziemiach zajętych w czasie II wojny światowej przez ZSRR.

"Nadanie Andrzejowi Poczobutowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Stołecznego Warszawy byłoby nie tylko wyrazem uznania dla jego odwagi i wkładu w obronę demokracji oraz praw człowieka. Byłoby również wyrazem solidarności mieszkańców Warszawy z tymi, którzy, jak Andrzej Poczobut, walczą o swoje przekonania i wolność w reżimach autorytarnych, ryzykując własne życie" - napisano w uzasadnieniu uchwały Rady Warszawy.

Wśród honorowych obywateli Warszawy są Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Maria Skłodowska-Curie, Władysław Bartoszewski, Jan Nowak-Jeziorański i Daniel Olbrychski.

(PAR, 21.06.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.