Zwolnienia grupowe w RASP  |  "Wyborcza" nie opublikowała wywiadu  |  Przychody i zysk netto Radia Eska SA  |  Allegro w przetargu wybiera agencję  |  Awans w strukturach Paramount Global  |  Telewizja Puls planuje poszerzenie oferty serialowej  |  Cennik reklamowy TVN na lipiec  |  ViDoc TV już bez koncesji  |  Warner Bros. Discovery liderem oglądalności  |  Pomorski operator kablowy Petrus  |  Radiowa Jedynka ma nowy serwis  |  Interia nieznacznie przed Google w jednej z kategorii  |  Reportaż Małgorzaty Lachendro z Radia Katowice zwycięzcą Audionomia Award  |  Centrum e-Zdrowia szuka  |  Mediocre wygrywa przetarg  |  Agencja Brand Kolektyw  |  SAR uruchamia projekt  |  Startuje kampania Okocim 3 × Zero  |  Ambasadorki Lotto  |  Serwis CNN w Stanach Zjednoczonych dostępny na platformie Prime Video  |  Amazon MGM Studios wycofuje się z dystrybucji filmu o Samie Altmanie, twórcy OpenAI  |  Meta ukarana za naruszenia przepisów przy zamieszczaniu reklam politycznych  |  Zapraszamy do newslettera "Presserwis" – dziś 41 newsów ze świata mediów i reklamy  | 

Zwolnienia grupowe w RASP  |  "Wyborcza" nie opublikowała wywiadu  |  Przychody i zysk netto Radia Eska SA  |  Allegro w przetargu wybiera agencję  |  Awans w strukturach Paramount Global  |  Telewizja Puls planuje poszerzenie oferty serialowej  |  Cennik reklamowy TVN na lipiec  |  ViDoc TV już bez koncesji  |  Warner Bros. Discovery liderem oglądalności  |  Pomorski operator kablowy Petrus  |  Radiowa Jedynka ma nowy serwis  |  Interia nieznacznie przed Google w jednej z kategorii  |  Reportaż Małgorzaty Lachendro z Radia Katowice zwycięzcą Audionomia Award  |  Centrum e-Zdrowia szuka  |  Mediocre wygrywa przetarg  |  Agencja Brand Kolektyw  |  SAR uruchamia projekt  |  Startuje kampania Okocim 3 × Zero  |  Ambasadorki Lotto  |  Serwis CNN w Stanach Zjednoczonych dostępny na platformie Prime Video  |  Amazon MGM Studios wycofuje się z dystrybucji filmu o Samie Altmanie, twórcy OpenAI  |  Meta ukarana za naruszenia przepisów przy zamieszczaniu reklam politycznych  |  Zapraszamy do newslettera "Presserwis" – dziś 41 newsów ze świata mediów i reklamy  | 

Zwolnienia grupowe w RASP  |  "Wyborcza" nie opublikowała wywiadu  |  Przychody i zysk netto Radia Eska SA  |  Allegro w przetargu wybiera agencję  |  Awans w strukturach Paramount Global  |  Telewizja Puls planuje poszerzenie oferty serialowej  |  Cennik reklamowy TVN na lipiec  |  ViDoc TV już bez koncesji  |  Warner Bros. Discovery liderem oglądalności  |  Pomorski operator kablowy Petrus  |  Radiowa Jedynka ma nowy serwis  |  Interia nieznacznie przed Google w jednej z kategorii  |  Reportaż Małgorzaty Lachendro z Radia Katowice zwycięzcą Audionomia Award  |  Centrum e-Zdrowia szuka  |  Mediocre wygrywa przetarg  |  Agencja Brand Kolektyw  |  SAR uruchamia projekt  |  Startuje kampania Okocim 3 × Zero  |  Ambasadorki Lotto  |  Serwis CNN w Stanach Zjednoczonych dostępny na platformie Prime Video  |  Amazon MGM Studios wycofuje się z dystrybucji filmu o Samie Altmanie, twórcy OpenAI  |  Meta ukarana za naruszenia przepisów przy zamieszczaniu reklam politycznych  |  Zapraszamy do newslettera "Presserwis" – dziś 41 newsów ze świata mediów i reklamy  | 

Temat: konkursy i nagrody

Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 22, 2026

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Andrzej Poczobut odebrał w siedzibie PAP statuetkę "Za wolność słowa"

Andrzej Poczobut, odbierając nagrodę, zaznaczył, że jego dziennikarstwo jest związane z mediami polonijnymi (fot. Leszek Szymański/PAP)

Andrzej Poczobut, który przez ponad pięć lat był więziony na Białorusi, odebrał w piątek w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej statuetkę za obronę wolności słowa, którą już kilka lat temu przyznało mu Światowe Stowarzyszenie Mediów Polonijnych. PAP była powiernikiem tej nagrody.

Otwierając spotkanie, likwidator i dyrektor generalny PAP Marek Błoński podkreślił, że Andrzej Poczobut wie, czym jest wolność i czym jest dobro. "Jak nikt inny w tym gronie doświadczyłeś tego, czym jest zło. Ty masz sumienie. Znalazłeś się wśród ofiar, ponieważ jesteś wierny sobie, przyjaciołom, wyznawanym wartościom, polskości i Polsce. Jako dziennikarze, którzy przyszli do tego zawodu z poczuciem misji, podziwiamy cię i szanujemy" – powiedział Błoński.

Dziennikarze PAP napisali list do Poczobuta

Andrzej Poczobut, odbierając nagrodę, zaznaczył, że jego dziennikarstwo jest związane z mediami polonijnymi. "Zacząłem pracę w tygodniku »Głos znad Niemna«, przez wiele lat pracowałem w mediach polonijnych i wiem, jaka to jest praca – często jest nie do końca wdzięczna, bo nie są duże nasze media polonijne" – wskazał. Ale, jak zaznaczył, autor spotyka swoich odbiorców, do których zwraca się w języku ojczystym i ich więź jest szczególna.

Czytaj też: Andrzej Poczobut we wrześniu chce wrócić na Białoruś

Prezes Światowego Stowarzyszenia Mediów Polonijnych Teresa Sygnarek, wręczając statuetkę Andrzejowi Poczobutowi, przypomniała, że nagroda, którą w piątek odebrał Poczobut, została przyznana w 2021 roku, kilka miesięcy po tym, jak został aresztowany. "Przyjmij tę statuetkę, Andrzeju, jako dowód solidarności dziennikarskiej, jako wyraz wielkiego, ogromnego szacunku dla ciebie, dla twojej pracy i tego, co reprezentujesz" – powiedziała Sygnarek.

Dziennikarze PAP napisali list do Andrzeja Poczobuta, w którym zaznaczyli: "Dla nas jesteś zwycięzcą, bo dowiodłeś, że honor, konsekwencja i zasady to nie tylko słowa wygłaszane z mównic czy na łamach prasy. Dla Ciebie to realne wartości".

Andrzej Poczobut wolny po ponad pięciu latach

Statuetka "Za wolność słowa" Światowego Stowarzyszenia Mediów Polonijnych została przyznana Andrzejowi Poczobutowi w 2021 roku, krótko po uwięzieniu go przez reżim w Mińsku. Wyróżnienie przyznano za jego niezłomną postawę, walkę o prawdę oraz obronę wolności słowa w obliczu represji ze strony białoruskiego reżimu. W tym samym roku Poczobut zdobył również tytuł Dziennikarza Roku 2021 (wcześniej otrzymał go w 2011 roku) w plebiscycie Grand Press oraz Medal Wolności Słowa.

Czytaj też: Andrzej Poczobut z nagrodą specjalną podczas gali Człowiek Roku 2026 "Gazety Wyborczej"

Statuetka – honorowe odznaczenie "Za wolność słowa" – została przekazana w 2025 roku w depozyt do Polskiej Agencji Prasowej. Stało się to w pierwszym dniu VIII Światowego Forum Mediów Polonijnych.

Pod koniec kwietnia Andrzej Poczobut po ponad pięciu latach został zwolniony z białoruskiego więzienia. Dziennikarz i działacz mniejszości polskiej na Białorusi przebywał tam od marca 2021 roku. W lutym 2023 roku został skazany na osiem lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze za "wzniecanie nienawiści" oraz "wzywanie do działań przeciwko bezpieczeństwu państwa". Białoruski Sąd Najwyższy odrzucił apelację od wyroku. Dziennikarz przebywał w kolonii karnej w Nowopołocku. Organizacje praw człowieka uznały go za więźnia politycznego.

Andrzej Poczobut jest też laureatem przyznawanej przez Parlament Europejski Nagrody im. Sacharowa za wolność myśli, dwukrotnym Dziennikarzem Roku, otrzymał również Medal Wolności Słowa.

Czytaj też: Godny. Rzecz o Andrzeju Poczobucie, który kuszeniu nie uległ. "Wolność słowa nie ma ceny"

(MAK, PAP, 22.06.2026)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.