Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Kwiecień 04, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

KRRiT znów zajmuje się TVN 24 i Radiem Zet. Wypowiedź Wojdy i materiał o Adamczyku

"Mamy do czynienia z kolejnym przypadkiem szerzenia nieprawdy, dlatego zleciłem Departamentowi Prezydialnemu KRRiT wszczęcie postępowania z urzędu" – napisał na X Maciej Świrski (fot. Radek Pietruszka/PAP)

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zbada sprawę materiału Radia Zet o rzekomej możliwości przekazania przez Radę środków abonamentowych na rachunek założony przez Michała Adamczyka, byłego dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. KRRiT zajmie się też sprawą wypowiedzi dziennikarza TVN 24 Rafała Wojdy o prezydencie Andrzeju Dudzie.

Rafał Wojda powiedział we wtorek w TVN 24, komentując weto prezydenta w sprawie ustawy liberalizującej dostęp do tzw. pigułki dzień po: "Słuchając pani minister w Kancelarii Prezydenta i słuchając wcześniej pana prezydenta, można użyć takiego, brutalnego i być może przerysowanego przykładu. Otóż pan prezydent mógłby spokojnie uprawiać seks z 15-latką, natomiast ta sama 15-latka o zgodę na tabletkę »dzień po« musiałaby już prosić rodziców".

Temat wypowiedzi Wojdy na posiedzeniu KRRiT

Na słowa Wojdy odpowiedział będący z nim w studiu Konrad Piasecki z TVN 24: "Nie szedłbym tak daleko w tego typu porównania. (...) I na tak niebezpiecznym gruncie". Wojda odpowiedział: "Dlatego mówiłem, że to jest brutalny i przerysowany przykład".

Czytaj też: Powroty do mediów publicznych. Dziennikarze opuszczają redakcje, które ich przygarnęły

Sprawę skomentowała w serwisie X Marzena Paczuska, członkini KRRiT. "Jeszcze jeden dowód na to, że chamstwo wprowadzone do debaty politycznej przez Palikota i jemu podobnych udzieliło się niektórym dziennikarzom".

Jak ustaliliśmy, temat wypowiedzi Rafała Wojdy poruszyła na posiedzeniu KRRiT właśnie Marzena Paczuska. Po jej zgłoszeniu sprawa zostanie zbadana przez Radę i ruszy postępowanie.

KRRiT mówi o nierzetelnej publikacji Radia Zet

Ponadto KRRiT zbada materiał Mariusza Gierszewskiego z Radia Zet pt. "Konto na TVP i ponad 100 milionów złotych. Zawiadomienie do prokuratury ws. Michała Adamczyka".

Czytaj też: "Fakty" na czele programów informacyjnych w marcu. "Wydarzenia" blisko "19.30"

Radio Zet informowało w niej, że do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, dotyczące próby otwarcia przez Michała Adamczyka (byłego dyrektora TAI, wybranego przez Radę Mediów Narodowych na prezesa TVP) rachunku bankowego na rzecz Telewizji Polskiej. "Likwidator TVP twierdzi, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji miałaby planować przelanie na to konto ponad 100 milionów złotych pochodzących prawdopodobnie z abonamentu radiowo-telewizyjnego" – podawało Radio Zet.

Press

Przewodniczącemu KRRiT nie spodobała się informacja Radia Zet pt. "Konto na TVP i ponad 100 milionów złotych. Zawiadomienie do prokuratury ws. Michała Adamczyka" (screen: Radiozet.pl)

Według KRRiT publikacja została przygotowana nierzetelnie, z naruszeniem standardów etyki dziennikarskiej i wbrew obowiązkom wynikającym z prawa prasowego. "Nie została poprzedzona żadną próbą jej zweryfikowania u źródła, czyli w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji" – podała KRRiT w komunikacie. Jak dodano, zawarto w niej fałszywe informacje, "w szczególności co do rzekomego udziału KRRiT w próbie przekazania niektórym osobom związanym z TVP SA jakichkolwiek środków".

Przypomniano, że przewodniczący KRRiT Maciej Świrski przekazał środki z wpływów z opłat abonamentowych na rzecz każdej ze spółek na rachunki depozytowe Ministra Finansów, prowadzone dla sądów właściwych dla każdej ze spółek.

Świrski: "Szerzenie nieprawdy"

W związku z publikacją Maciej Świrski zwrócił się do nadawcy Radia Zet o wyjaśnienia w tej sprawie. Z kolei w serwisie X Świrski napisał: "Właśnie mamy do czynienia z kolejnym przypadkiem szerzenia nieprawdy, dlatego zleciłem Departamentowi Prezydialnemu KRRiT wszczęcie postępowania z urzędu w sprawie rozpowszechniania dezinformacji dotyczącej działalności konstytucyjnego organu państwa".

Czytaj też: Była pracownica TVP Monika Borkowska dołącza do TV Republika. Rachoń przywitał

Ponadto ustaliliśmy, że KRRiT postanowiła na razie nie przekazywać środków z abonamentu także w kwietniu. Dotyczy to tych spółek mediów publicznych, które nie złożą informacji o programie i deklaracji, że realizują misję publiczną. Spółki solidarnie odmawiają jednak tego obowiązku, uzasadniając, że nie ma on podstaw prawnych.

KRRiT wypłaty środków abonamentowych wstrzymała w styczniu, a potem zaczęła je kierować do depozytów, a nie na rachunki poszczególnych spółek. Później część środków dostały tylko dwie rozgłośnie – Radio Poznań i Radio dla Ciebie.

Czytaj też: Kontrowersyjna reporterka ma relacjonować konflikt izraelsko-palestyński w Kanale Zero

(MNIE, 04.04.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.