Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 03, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Powroty do mediów publicznych. Dziennikarze opuszczają redakcje, które ich przygarnęły

Dorota Wysocka-Schnepf po 2016 roku przeprowadzała rozmowy wideo w serwisie Wyborcza.pl (fot. materiały prasowe)

Dostali miejsce w redakcjach, które ich przygarnęły po przejęciu mediów publicznych przez PiS. Gdy tylko władza się zmieniła, podziękowali tym, którzy im pomogli, i wrócili do Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia. Ostatnio Dorota Wysocka-Schnepf zostawiła „Gazetę Wyborczą” i wraca do TVP.

W przejętych w 2016 roku przez Prawo i Sprawiedliwość mediach publicznych zabrakło miejsca dla wielu dziennikarzy. Niektórzy z nich mogli liczyć na pomoc zaprzyjaźnionych redakcji, które nie zostawiły ich na lodzie i wymyślały dla nich zajęcia. Inni uruchamiali nowe media, jak np. Radio 357 czy Radio Nowy Świat. Dzięki temu np. Justyna Dorosz-Oracz z TVP stała się rozpoznawalną reporterką „GW”, zadającą politykom w Sejmie trudne pytania, a Michał Nogaś w „GW” i Radiu Nowy Świat mógł zajmować się tematami dotyczącymi kultury, jak wcześniej robił to w Programie III Polskiego Radia.

Czytaj też: Dorota Wysocka-Schnepf, Justyna Dobrosz-Oracz i Marek Czyż prowadzącymi "Pytanie dnia" w TVP Info

Od kiedy zmieniły się władze w Polskim Radiu i TVP, wielu tych dziennikarzy rozstaje się z tymi, którzy ich przygarnęli i wracają tam, skąd przyszli. Niektórzy przy tej okazji zapewniają o wdzięczności, jak Dorota Wysocka-Schnepf: „Rozstaję się z wielkim żalem i ogromną wdzięcznością za osiem wspólnych lat, które dla wolnych mediów były niezwykle trudne, ale dla mnie, dzięki pracy w otoczeniu znakomitych dziennikarzy i naczelnych »Wyborczej«, także bardzo twórcze”. Niektórzy nie kryją, że wracają do domu. Ale są i tacy, którzy zmieniają pracę szybko i bez sentymentów.

Poniżej przedstawiamy najgłośniejsze ostatnio powroty do TVP i Polskiego Radia z redakcji.

  • Agnieszka Szydłowska – z radia Newonce do Programu III Polskiego Radia

Została dyrektorką radiowej Trójki. Przez 17 lat była dziennikarką Programu III Polskiego Radia. Prowadziła m.in. audycje „Radiowy Dom Kultury” i „Program Alternatywny”. Odeszła z Trójki w maju 2020 roku, po tym jak ówczesna dyrekcja rozgłośni unieważniła głosowanie „Listy przebojów Trójki” i publicznie zarzuciła Markowi Niedźwieckiemu manipulację przy liczeniu głosów. We wrześniu 2020 Szydłowska dołączyła do zespołu radia Newonce, gdzie prowadziła programy „PS. Gra”, „Tygodnik” i „Godzina Czasu”.

  • Michał Nogaś – z „Gazety Wyborczej” i Radia Nowy Świat do Programu III Polskiego Radia

Został wicedyrektorem Trójki. W 2016 roku odszedł z Programu III Polskiego Radia po 16 latach, gdzie zajmował się kulturą i był kierownikiem redakcji publicystyki. Współtworzył też Radiowy Dom Kultury. Po odejściu z Trójki prowadził cykle wideo o literaturze w serwisie internetowym „GW”, pracował również jako dziennikarz w dziale kultura, był współprowadzącym „8:10. Podcast Gazety Wyborczej”.

Czytaj też: Program III z nową ramówką. Serwisów w Trójce nie będą przedstawiać już Kozińska i Jarek

  • Katarzyna Borowiecka – z Radia 357 do radiowej Trójki

Do Programu III Polskiego Radia trafiła w 2007 roku. Kierowała redakcją publicystyki. Miała audycję „ABC popkultury” i była jedną z prowadzących „Klub Trójki”. Odeszła z Trójki w 2020 roku, a następnie w Radiu 357 prowadziła m.in. audycję „Ekranizacja” oraz pasmo „Kieruj się na południe”. Po powrocie do Trójki została kierowniczką redakcji słowa.

  • Ernest Zozuń – z Radia 357 do TVP

Z Radiem 357 był związany od jego założenia. Prowadził tam „Popołudniówkę” i cykl „Radio świat”. Wcześniej – od 1988 roku – pracował w Polskim Radiu, z którego został zwolniony dyscyplinarnie. Był m.in. korespondentem w Iraku i Moskwie. W Trójce przygotowywał m.in. audycję „Trzy strony świata”. Przeszedł do TVP Info, gdzie od stycznia jest jednym z prowadzących magazyn międzynarodowy „Oko na świat”. Z Radia 357 odchodził w atmosferze konfliktu. Nie zgodził się na to, by po przejściu do TVP, w Radiu 357 mógł tylko współtworzyć cykl „Radio świat”. – Mimo końcowego epizodu, który jest dla mnie nieprzyjemny, bo uważam, że potraktowano mnie w sposób obcesowy, miałem poczucie, że brałem udział w czymś niesamowitym – mówił Ernest Zozuń w rozmowie z „Presserwiem”.

  • Anna Dudzińska – z Radia 357 do radiowej Trójki

Anna Dudzińska w latach 1995-2020 związana była z Radiem Katowice. Pracowała także w Programie III Polskiego Radia, a przez cztery lata była korespondentką publicznego radia w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Po odejściu z Polskiego Radia znalazła pracę w Radiu 357. „Radio 357 jest i będzie mocnym punktem na radiowej mapie reportaży. Będę starała się tę mapę wzbogacać jako głos reportaży w Trójce. To dla mnie wyjątkowo trudna decyzja – zmieniam pracę po raz drugi w życiu” – napisała Anna Dudzińska na facebookowej grupie patronów Radia 357.

Czytaj też: Monika Borkowska, Maria Przełomiec i Łukasz Sobolewski nie pracują już w TVP

  • Dorota Wysocka-Schnepf – z „Gazety Wyborczej” do TVP

W „GW” pracowała od 2016 roku. Została tam zatrudniona po tym, jak zwolniono ją z TVP (była m.in. korespondentką w Stanach Zjednoczonych) upartyjnianej wtedy przez ówczesnego prezesa Jacka Kurskiego. W serwisie Wyborcza.pl przeprowadzała rozmowy wideo. W lutym 2024 roku ogłoszono, że będzie prowadziła program „Rozmowy niesymetryczne” w TVP Info, na zmianę z "Rozmowami NieWyGodnymi" Mariusza Szczygła. Ma też prowadzić rozmowy w TVP Info nadawane po głównym serwisie informacyjnym TVP „19.30”, a także cotygodniowe widowisko publicystyczne.

  • Justyna Dobrosz-Oracz z „Gazety Wyborczej” do TVP

W TVP pracowała od 2000 roku. W styczniu 2016, po przejęciu kontroli nad telewizją publiczną przez PiS, została zwolniona. W 2016 roku została dziennikarką działu Kraj w „GW”. Na Wyborcza.pl pojawiały się jej materiały wideo z sejmu. Wcześniej pracowała w „Wiadomościach” TVP 1. Prowadziła też rozmowy z politykami, m.in. w porannym cyklu Jedynki pt. „Polityka przy kawie”. Była też reporterką „Teleexpressu”.

Czytaj też: Zenon Nowak: "Polska Press nie jest na sprzedaż". Prezes o przyszłości wydawnictwa

(MAK, 03.04.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.