Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Luty 19, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Telewizja Kablowa Chopin kupiła od Vectry większość udziałów w Multimedia Capital One

Vectra ma 49 proc. udziałów w spółce, a 51 proc. należy do Telewizji Kablowej Chopin (fot. materiały prasowe)

Telewizja Kablowa Chopin z Wejherowa nabyła od Vectry większościowy pakiet udziałów w spółce Multimedia Capital One. Mniejszościowy pakiet pozostał w rękach Vectry.

Vectra ma 49 proc. udziałów w spółce, a 51 proc. należy teraz do Telewizji Kablowej Chopin. Zmienił się też zarząd. Prezesem przestał być Dariusz Nowosadko z Grupy Vectra, a do zarządu weszli Małgorzata Kożyczkowska oraz Patryk Łaga i Tadeusz Nowakowski jako reprezentanci Telewizji Kablowej Chopin. Utworzono też radę nadzorczą w składzie Bogdan Łaga, Dariusz Schmidtke (przedstawiciele Telewizji Kablowej Chopin) i Dariusz Nowosadko (przedstawiciel Vectry).

Czytaj też: Nowy wicedyrektor radiowej Jedynki: Jacek Czarnecki, który kulom i politykom się nie kłania

W piątek nie otrzymaliśmy komentarza do transakcji zarówno od Vectry, jak i Telewizji Kablowej Chopin.

Multimedia Capital One to jedna ze spółek powstałych w celu wydzielenia części działalności Grupy Vectra. Znalazł się tam fragment sieci obejmujący Olsztyn (wcześniej były tam też sieci ze Stargardu, Łowicza, Kwidzyna i Ostródy, ale wydzielono je do innych spółek).

Według danych z KRS w pierwszym okresie działalności (od 1 marca 2021 do 28 lutego 2022) spółka Multimedia Capital One miała 35,2 mln zł przychodów ze sprzedaży i 8 mln zł zysku netto.

Obowiązek sprzedaży części sieci nałożył na Vectrę Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, udzielając warunkowej zgody na przejęcie przez Vectrę Multimedia Polska.

Czytaj też: Zostaw to dla siebie. Chronienie świadków nie ma kryć dziennikarskich błędów

Zgodnie z tym warunkiem Vectra została zobowiązana do zbycia części swojej sieci lub tej należącej do Multimedia Polska w Gorzowie Wielkopolskim, Kwidzynie, Łowiczu, Olsztynie, Ostródzie, Pogórzu, Pruszczu Gdańskim oraz Stargardzie.

Według analizy UOKiK są to bowiem miasta, w których udziały Vectry i Multimedia Polska w rynku były największe. Do 17 sierpnia 2022 roku Vectra miała sprzedać sieci w tych miejscowościach na rzecz niezależnego inwestora. Jak uzasadniał UOKiK, dzięki temu miało nie dojść do ograniczenia konkurencji.

Operator zbył dotychczas sieci w trzech miejscowościach – Gorzowie Wielkopolskim, Pruszczu Gdańskim i Pogórzu, a teraz też w Olsztynie (przez Multimedia Capital One).

Czytaj też: Milion opinii, każdy ma swoją. Ale czy rozumiemy różnicę między faktem a opinią?

Sieć w Gorzowie Wielkopolskim w postaci spółki Jim-Sat kupił operator Sat Film, działający m.in. we Włocławku, a w Pruszczu Gdańskim i Pogórzu (poprzez Multimedia Capital Two) – Telewizja Kablowa Chopin z Wejherowa.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nadal nie podjął decyzji o ukaraniu spółki Vectra za niewykonanie warunku nałożonego na nią przez Urząd przy zakupie Multimedia Polska. O wszczęciu postępowania w tej sprawie Urząd poinformował w grudniu 2022 roku. Kara może wynieść do 10 tys. euro za każdy dzień opóźnienia w wykonaniu decyzji warunkowej. UOKiK podkreślił wtedy w komunikacie, że jeżeli przedsiębiorcy nie spełniają nałożonych warunków, prezes Urzędu może także uchylić wydaną wcześniej decyzję.

Czytaj też: Niewesoły Romek. Roman Giertych po wygranych wyborach musi wymyślić siebie na nowo

(MNIE, 19.02.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.