Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 26, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Szef Stowarzyszenia Dziennikarzy Hongkongu aresztowany za nieokazanie dowodu osobistego

Ronson Chan, były dziennikarz niedziałających już "Apple Daily" i Standnews, za utrudnianie pracy policji był aresztowany także w zeszłym roku (fot. Wikipedia.org)

Ronson Chan, przewodniczący Stowarzyszenia Dziennikarzy Hongkongu, został zatrzymany i skuty kajdankami po tym, jak odmówił okazania policjantom dowodu osobistego. Za utrudnianie pracy funkcjonariuszom został skazany na pięć dni aresztu.

Chan powiedział przed sądem, że przed żądaniem okazania dokumentu, który muszą mieć przy sobie wszyscy mieszkańcy Hongkongu, poprosił policjantów o pokazanie nakazu aresztowania.

Kara pozbawienia wolności nie jest zaskoczeniem

Sędzia uznała Chana za winnego. Stwierdziła, że kaucja co prawda nie odzwierciedla wagi przestępstwa, ale ostatecznie zasądziła kwotę 30 tys. HKD (3800 dol.) Odmówiła zamiany kary na prace społeczne, ponieważ – jak stwierdziła – podejrzany nie okazał skruchy. Dziennikarz nie może opuścić Hongkongu i musiał oddać dokumenty podróżne.

Czytaj też: BBC zaostrza kryteria przed wyborem nowego prezesa, by uniknąć konfliktu interesów

Chan oświadczył, że nie jest zaskoczony karą pozbawienia wolności. Wyraził nadzieję, że dziennikarze będą wywiązywać się z obowiązku przedstawiania prawdziwych wiadomości dla Hongkongu i świata. Stwierdził, że trudno powiedzieć, jaki wpływ jego sprawa będzie miała na wolność prasy.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Hongkongu jest jedną z ostatnich dużych grup zawodowych w tym kraju opowiadających się za prawami podstawowymi i wolnościami prasy po przyjęciu w czerwcu 2020 r. przez władze chińskie ustawy o bezpieczeństwie narodowym.

Niektóre zachodnie rządy skrytykowały to prawo jako represyjne, biorąc pod uwagę wolności przyznane Hongkongowi przed jego powrotem pod chińskim rządy przez Wielką Brytanię w 1997 r. Urzędnicy Pekinu i Hongkongu twierdzą, że prawo było potrzebne, aby zapewnić stabilność po miesiącach wstrząsów wywołanych prodemokratycznymi demonstracjami w 2019 roku.

Czytaj też: Bloomberg ogłosił plany sukcesji. Po jego śmierci agencja informacyjna zostanie sprzedana

(MAC, 26.09.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.