Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Wrzesień 18, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

KRRiT otrzymała 18 skarg na "Wiadomości" TVP i TVP Info od ogłoszenia wyborów

Autorzy skarg na "Wiadomości" wskazywali na stronniczość polityczną telewizji publicznej (screen: Wiadomosci.tvp.pl)

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji od 8 sierpnia, kiedy prezydent RP Andrzej Duda ogłosił termin wyborów parlamentarnych, dostała 18 skarg na "Wiadomości" TVP 1 i TVP Info.

KRRiT udostępniła "Presserwisowi" informacje na temat skarg na "Wiadomości" i TVP Info w okresie 8 sierpnia – 10 września.

"Wiadomości" TVP dotyczyło pięć skarg, które wpłynęły w tym czasie do Krajowej Rady.

Brak obiektywizmu i stronniczość

Autorzy skarg na "Wiadomości" wskazywali na stronniczość polityczną telewizji publicznej, propagandowy wydźwięk materiału na temat "jedynek" na listach wyborczych, faworyzowanie partii rządzącej i nierówne traktowanie komitetów wyborczych prowadzących kampanię przed wyborami parlamentarnymi. A także na wzbudzanie niepokoju i poczucia zagrożenia poprzez publikowanie hipotetycznych obrazów zniszczonej wschodniej części Polski w porównaniu ze zniszczonymi miastami Ukrainy.

Czytaj też: Michał Rachoń nie ma czasu dla Polskiego Radia 24, ważniejszy "Reset" w TVP

Z kolei 13 skarg, które otrzymała KRRiT, odnosiło się do treści prezentowanych w różnych programach w TVP Info. 

Zdaniem skarżących w TVP Info pojawiły się niewłaściwe wypowiedzi prowadzącego audycję i nawoływanie do przemocy ("W tyle wizji"), obraźliwe komentarze pod adresem osób LGBT ze strony zaproszonego gościa i brak reakcji prowadzącego ("Strefa starcia"), nieodpowiednie zachowanie prowadzącego, obrażanie rozmówców, stronniczość polityczna ("Woronicza 17").

W skargach pod adresem TVP Info jako całości zarzucano brak obiektywizmu i stronniczość polityczną, przerywanie transmisji z obrad Sejmu w momencie zabierania głosu przez posłów opozycji, brak transmisji z konferencji w sprawie paktu senackiego 2023 oraz nierówne traktowanie komitetów wyborczych.

Zgodnie ze standardową procedurą KRRiT wystąpi do nadawcy o nagrania i odniesienie się do skarg, a następnie zajmie stanowiska.

Czytaj też: Wybory 2023. PiS obiecuje Polakom sport, a KO – rozliczenie za media publiczne

(KOZ, 18.09.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.