Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Wrzesień 16, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

KRRiT nadal nie chce zająć się rekoncesjami TVN. MWE Networks z nowymi licencjami

TVN SA o przedłużenie koncesji dla naziemnego TVN zwrócił się do KRRiT pod koniec 2022 roku (screen: YouTube/JajecznicaTV)

Większość składu KRRiT ponownie nie chciała zająć się przedłużeniem koncesji kanałów TVN. Na środowym posiedzeniu Krajowa Rada podjęła z kolei decyzje o udzieleniu następnych koncesji kablowych grupie MWE Networks.

Członek KRRiT prof. Tadeusz Kowalski kolejny raz chciał, żeby na posiedzeniu poruszono sprawy rekoncesji trzech kanałów TVN SA: TVN, TVN International i TVN Turbo. Zarówno pod koniec lipca, pod koniec sierpnia, jak i teraz w wyniku sprzeciwu czterech pozostałych członków KRRiT jego wniosek w tej sprawie nie został rozpatrzony.

Opóźnianie decyzji w sprawie rekoncesji

Kowalski został powołany do Krajowej Rady głosami opozycyjnych senatorów. Pozostałych członków (są nimi: Maciej Świrski, Hanna Karp, Agnieszka Glapiak i Marzena Paczuska) powołano przez Sejm, w którym większość ma PiS, lub wywodzącego się z tej partii prezydenta Andrzeja Dudę.

Czytaj też: Maciej Świrski podpisał nową koncesję radia Tok FM. Rozgłośnia może nadawać do 2033 roku

Równolegle KRRiT nadal bada strukturę właścicielską grupy. Nadawca przesłał już do regulatora informacje, o które wnioskowała KRRiT. Chodziło o dane dotyczące zagranicznych spółek Warner Bros. Discovery.

"W mojej ocenie działania Przewodniczącego w kwestii badania struktury własności mają charakter pozorny, a ich rzeczywistym celem jest opóźnianie decyzji w sprawie rekoncesji. Są także przykładem nierównego traktowania podmiotów" – stwierdził pod koniec sierpnia prof. Kowalski. Dodał, że będzie wnosił o niezwłoczne podjęcie decyzji rekoncesyjnych dla spółki TVN na każdym kolejnym posiedzeniu.

Najbliższe odbędzie się 26 września.

KRRiT znowu będzie się ociągać?

TVN SA o przedłużenie koncesji dla naziemnego TVN (wygasa 14 kwietnia 2024 roku) zwrócił się do KRRiT pod koniec 2022 roku. Na początku 2023 roku nadawca wystąpił z identycznymi wnioskami dotyczącymi TVN International (ma koncesję do 10 lutego 2024) i TVN Turbo (do 12 lutego 2024).

Czytaj też: Członek KRRiT chce wszczęcia postępowania przeciwko TVP. Chodzi o materiały o imigrantach i Smoleńsku

Przedłużenie koncesji dla TVN 24 zajęło poprzedniemu składowi Krajowej Rady 19 miesięcy (KRRiT decyzję w tej sprawie podjęła cztery dni przed wygaśnięciem prawa do nadawania), a dla TVN Siedem – ponad rok.

Równolegle na środowym posiedzeniu KRRiT zgodziła się na udzielenie kolejnych koncesji kablowych dla grupy MWE Newtorks Michała Winnickiego. Będzie ona mogła uruchomić kanały Zakupy 24, Pogoda 24 i Junior Channel.

Nie otrzymaliśmy informacji od nadawcy o ofercie tych kanałów i dacie ich planowanego startu. Jak informowaliśmy w maju, grupa Michała Winnickiego chciała uruchomić Junior Channel już w czerwcu 2023 roku (taka data pojawiła się w prezentacji nadawcy w magazynie "Telekabel & Digital TV").

Czytaj też: Polsat krytykowany przez zagraniczne media za charakteryzacje kojarzone z rasizmem

(MNIE, 16.09.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.