Temat: książki

Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 10, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Branżę wydawniczą ciągnie literatura młodzieżowa. Fenomen na Wattpadzie i TikToku

Sonia Draga: – Renesans literatury młodzieżowej to nie tylko szansa na zwiększenie czytelnictwa wśród młodych, ale także sposób na utrzymanie wyników branży wydawniczej, która próbuje poradzić sobie z niełatwą sytuacją na rynku (fot. IWP)

– Literatura młodzieżowa jest dziś silnikiem ciągnącym branżę wydawniczą w  trudnej dla rynku sytuacji – mówi Sonia Draga, prezeska Polskiej Izby Książki (PIK) i prezeska Grupy Wydawniczej. – Przykładem są majowe targi książki w Warszawie, podczas których to właśnie książki dla młodych czytelników cieszyły się ogromną popularnością.

Sonia Draga w rozmowie z "Presserwisem" odniosła się do obu majowych wydarzeń w stolicy: Targów Książki i Mediów Vivelo oraz organizowanych tydzień później Międzynarodowych Targów Książki.

Rekordy popularności literatury młodzieżowej

– To właśnie do młodych autorek literatury młodzieżowej – Weroniki Marczak i Katarzyny Barlińskiej, funkcjonującej pod pseudonimem "Pizgacz", ustawiały się najdłuższe kolejki – tłumaczy Draga, dodając, że fenomen pisarek literatury młodzieżowej narodził się na Wattpadzie i TikToku, które stanowią dziś najlepszą platformę dotarcia do młodych czytelników, o czym pisaliśmy na łamach "Presserwisu".

Czytaj też: Polska Izba Książki apeluje o ulgę podatkową na zakup książek. Wskazuje na poziom czytelnictwa

Jak podkreśla Sonia Draga, renesans literatury młodzieżowej to nie tylko szansa na zwiększenie czytelnictwa wśród młodych, ale także sposób na utrzymanie wyników branży wydawniczej, która próbuje poradzić sobie z niełatwą sytuacją na rynku. Poza literaturą młodzieżową inne gatunki literackie już bowiem tak dobrze się nie sprzedają.

Tymczasem literatura młodzieżowa bije rekordy popularności: książka wspomnianej autorki Katarzyny Barlińskiej pt. "Start a Fire. Runda pierwsza" zdobyła tytuł Bestsellera Empiku 2022 w kategorii Young Adult. Weronika Marczak zaś, autorka skierowanego do młodzieży cyklu "Rodzina Monet" (Wydawnictwo You&YA), zwyciężyła w kategorii Pisarz/Pisarka Roku. Zanim debiutowała na papierze, została jedną z najpopularniejszych twórczyń polskiego Wattpada – "Rodzina Monet. Skarb" doczekała się 5 mln odsłon.

Czytaj też: 37 procent Polaków nie ma w domu żadnej książki. Raport o stanie czytelnictwa

(MZD, 10.06.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.