Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 05, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Kreml nie wpuści zachodnich mediów na forum ekonomiczne w Sankt Petersburgu

St. Petersburg International Economic Forum w Sankt Petersburgu odbywa się od 1997 roku i jest przedstawiane jako odpowiedź Rosji na Światowe Forum Ekonomiczne w Davos (fot. Wikimedia Commons/President.am)

Kreml poinformował, że dziennikarze z "nieprzyjaznych krajów" nie zostaną wpuszczeni na Międzynarodowe Forum Ekonomiczne w Sankt Petersburgu (14-17 czerwca), podczas którego prezydent Władimir Putin prezentuje światowym inwestorom zdobycze rosyjskiej gospodarki.

St. Petersburg International Economic Forum w Sankt Petersburgu odbywa się od 1997 roku i jest przedstawiane jako odpowiedź Rosji na Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. Zachodni dziennikarze nigdy wcześniej nie zostali wykluczeni z forum w tak powszechny sposób. 

"Rzeczywiście postanowiono tym razem nie akredytować na SPIEF mediów z nieprzyjaznych krajów. Zainteresowanie jest zawsze duże, wszyscy inni dziennikarze będą pracować spokojnie" – przekazał państwowej agencji TASS rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. "Kraje nieprzyjazne" to definicja stosowana przez Moskwę na określenie tych, którzy stosują wobec Rosji sankcje w związku z wojną w Ukrainie.

Czytaj też: Twitter stracił dwie trzecie wartości od momentu przejęcia przez Muska

Moskiewskie biuro Agencji Reutera zostało w piątek poinformowane przez organizatorów forum, że akredytacje dla jego dziennikarzy cofnięto. Mimo że dzień wcześniej zostały zatwierdzone. 

Kiedy w 2000 roku Rosja przeżywała rozkwit, na forum gromadzili się najważniejsi zachodni inwestorzy i bankierzy. Jednak w ostatnich latach ludzie Zachodu zostali zastąpieni przez chińskich i arabskich inwestorów. 

W 2021 roku Putin powiedział delegatom na forum, że "takie ważne wydarzenia i fora naprawdę jednoczą i zbliżają ludzi z różnych krajów. Rosja będzie ułatwiać te spotkania w największym możliwym stopniu i podobnie ułatwiać dzielenie się doświadczeniami i demonstrowaniem przełomowych osiągnięć w nauce i technice" – oświadczył.

Czytaj też: Kreml nie wpuści zachodnich mediów na forum ekonomiczne w Sankt Petersburgu

(MAC, 05.06.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.