Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 03, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Związek zawodowy w Bauerze objął ochroną grafika, który miał być zwolniony

Związek zawodowy w Bauerze powstał w lutym br. - W Bauerze trwa głęboki proces zmian technologicznych. Jednocześnie w portfolio wydawnictwa znajdują się głównie pisma papierowe, a to ich dotyczy kryzys na rynku. To jeden z powodów, dla których reprezentacja pracownicza jest nam bardzo potrzebna - mówiła w lutym Anita Zuchora (fot. materiały prasowe)

Związek zawodowy w Bauerze objął ochroną grafika, który miał być zwolniony przez wydawnictwo. Pracownik, będący działaczem związku, nadal świadczy pracę dla jednego z pism koncernu.

Pracownik ten, chcący zachować anonimowość, w połowie maja znalazł się na liście osób do zwolnienia. Jak informowaliśmy, pięć osób dostało wówczas propozycję dołączenia do zespołu Global Graphics Team w agencji fotograficznej i informacyjnej AKPA, a 15 – propozycję rozwiązania umowy za porozumieniem stron. Ofertę przyjęło 14 osób, z wyjątkiem grafika, który jest działaczem związku.

Chaotyczny proces zwolnień

– Podjęliśmy decyzję, by chronić go przed zwolnieniem wszelkimi możliwymi środkami – mówi nam Anita Zuchora, dziennikarka "Pani" i przewodnicząca związku zawodowego w wydawnictwie Bauer. – Takim środkiem  było objęcie go specjalną ochroną, do czego mamy prawo. Grafik, na którego zwolnienie się nie zgodziliśmy, nie chce odejść z wydawnictwa i nie godzi się na taką formułę zerwania współpracy – zaznacza Zuchora, i dodaje, że zgodnie z przepisami działacz związku może być objęty ochroną przez dwa lata i trzy miesiące.

Czytaj też: Druga dobra zmiana w Polska Press. Dlaczego wymieniono sześciu nowych naczelnych

Zwolnieni pracownicy, którzy przystali na porozumienie stron, uzyskali gwarancję trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, podczas którego nie muszą świadczyć pracy, a do tego dostaną trzymiesięczne odprawy i dodatkowo pensje za dwa miesiące.

Jak twierdzi Zuchora, sam proces zwolnień przebiegł chaotycznie. – Graficy mieli bardzo mało czasu na podjęcie decyzji: rano dowiedzieli się o zwolnieniach, a już do godz. 16 musieli odpowiedzieć, czy przyjmują propozycję rozwiązania umowy za porozumieniem stron – mówi.

Praca zdalna najważniejszym punktem

Przypomnijmy, że fala zwolnień wśród grafików jest skutkiem trwającej od jesieni 2021 roku reorganizacji struktury. W koncernie implementowany jest system zarządzania zbiorami cyfrowymi WoodWing Assets oraz system do produkcji treści WoodWing Studio. Z naszych nieoficjalnych ustaleń wynika, że od dawna obawiano się, iż nowe rozwiązania doprowadzą do redukcji miejsc pracy.

Czytaj też: Dziennikarze przed komisją ds. wpływów rosyjskich. Wysokie kary za odmowę zeznań

Związek zawodowy w Bauerze prowadzi obecnie negocjacje ws. regulaminu pracy zdalnej, co jest odpowiedzią na niedawną nowelizację kodeksu pracy. Rozpoczęte 22 maja rozmowy dotyczą nie tylko wysokości zryczałtowanego ekwiwalentu za pracę zdalną.

– Najważniejszym punktem negocjacji jest dopuszczalny zakres wykonywania pracy zdalnej. Większość pracowników chce nadal pracować z domu – tłumaczy Zuchora, nie podając jednak szczegółów dotyczących konkretnych uwag i propozycji, jakie związkowcy mają do przedstawionego im projektu regulaminu pracy zdalnej.

Według przepisów negocjacje związkowców z zakładem pracy powinny zakończyć się do 22 czerwca.

Czytaj też: SDP przyznało tytuł Hieny Roku 2023 Marcinowi Gutowskiemu i Ekke Overbeekowi

(MZD, 03.06.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.