Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 17, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sianecki przeprasza w TVN 24 Jaconia. Przeprasza tez żona Daukszewicza

Tomasz Sianecki przeprosił w "Szkle kontaktowym" Piotra Jaconia (fot. arc)

Dziennikarz TVN 24 Piotr Jacoń, a prywatnie ojciec transpłciowej Wiktorii, w poniedziałek usłyszał w "Szkle kontaktowym" w TVN 24 od Krzysztofa Daukszewicza: "A jakiej płci on dzisiaj jest?". Wczoraj wieczorem na antenie TVN 24 przepraszał za to Tomasz Sianecki: "Głupie słowa padły. Dlatego chcemy przeprosić, to znaczy, ja chcę przeprosić za te słowa Piotra Jaconia i całe środowisko LGBTQ+ i ich rodziny znajomych, przyjaciół" - mówił na początku wydania "Szkła kontaktowego". 

W poniedziałek 15 maja gościem "Szkła kontaktowego" w TVN 24 był satyryk Krzysztof Daukszewicz. Program prowadził Tomasz Sianecki. Połączyli się oni z Piotrem Jaconiem, który zapowiadał, co będzie w prowadzonym przez niego programie "Dzień po dniu". Zanim Jacoń zaczął mówić, Krzysztof Daukszewicz zapytał: "A jakiej płci on dzisiaj jest?".

Czytaj też: „Gdy zobaczyłem tę dedykację, płakałem" - Piotr Jacoń o mediach i transpłciowości

Widać było, że Piotrowi Jaconiowi trudno ukryć emocje. Udało mu się jednak dokończyć swoje wejście antenowe.

Krzysztof Daukszewicz szybko zdał sobie sprawę z niestosowności swojej wypowiedzi. Na koniec programu, nie zdając sobie sprawy, że mikrofony wciąż są włączone, powiedział: "Chyba ja pie...lnąłem głupotę".

Czytaj też: Bartosz Ignaciak z Canal+ klął na antenie, nie wiedział, że mikrofon działa

Piotr Jacoń, ojciec transpłciowej córki Wiktorii, jest autorem reportażu "Wszystko o moim dziecku", w którym opowiedział o życiu osób transpłciowych z perspektywy ich rodziców. Napisał też książę "My, trans", a także rozpoczął cykl wywiadów, w których rozmawiał z rodzicami dzieci LGBT+. Stał się nieformalnym rzecznikiem osób transseksualnych i ich rodziców. "Jak już ktoś rozumie, na czym nasze życie polega i do jakiej opowieści wpuszczamy ludzi, myślę, że nie zarzuci mi lansu. A jak ktoś robi to bez zrozumienia, to nie jestem zainteresowany taką rozmową" - mówił Jacoń w wywiadzie dla magazynu "Press".

"Zapamiętajcie moją twarz"

Piotr Jacoń nie ukrywa, że słowa Daukszewicza go dotknęły. "Zapamiętajcie moją twarz. To twarz wkurwienia i bezradności. A także dylematu: jak wytłumaczyć rodzinie, która rechocze w najlepsze z kolejnego kawału wąsatego wuja, skąd mam w oczach łzy? Jak to zrobić, żeby nie usłyszeć, że jak zwykle psuję dobrą zabawę i że przesadzam?" – napisał dziennikarz na Instagramie, dołączając screen, na którym widać jego minę, gdy usłyszał słowa Daukszewicza.

Jacoń nie ukrywa też, że ma żal do "Szkła kontaktowego" za wcześniejsze frywolne komentowanie cytatów z wypowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i innych polityków obozu rządzącego, gdy drwili oni z osób transpłciowych. "Wrzucanie na antenę Szkła - ot tak, dla uciechy - cytatów z prezesa Kaczyńskiego czy ministra Wójcika, którzy wprost szydzą z osób transpłciowych, to oswajanie transfobii. Potem można już tylko czekać na twórcze i spontaniczne rozwijanie tej »krotochwili«. Wczoraj poszło szybko…" – napisał Jacoń. I dodał: "Dobrze się bawicie? Popatrzcie na moją twarz. Tak wyglądamy, gdy wy pękacie ze śmiechu. Tak wyglądamy, gdy śmiejecie się, patrząc nam w oczy. Tak wyglądamy, gdy chcemy wam wykrzyczeć: DOŚĆ!". – Na razie to mój jedyny komentarz – uciął Piotr Jacoń, gdy próbowaliśmy z nim porozmawiać.

TVN 24 przeprasza, żona Daukszewicza też przeprasza

TVN 24 przeprosiła za słowa Daukszewicza. "Redakcja TVN24 całym sercem stoi i będzie stała za prawami dyskryminowanych mniejszości. Przepraszamy wszystkich naszych widzów, a w szczególności społeczność LGBT+, za słowa, które padły we wczorajszym programie »Szkło Kontaktowe«” – czytamy we wpisie opublikowanym na koncie TVN 24 na Twitterze.

Na koncie Violetty Ozminkowski-Daukszewicz ("bo Krzyś swojego oficjalnego konta nie ma" - jak wyjaśniła jego żona) pojawił się też wpis w imieniu artysty: "Stała się straszna rzecz, bo ból jest bólem, nawet jeśli Krzyś jest ostatnim człowiekiem na kuli ziemskiej, który chciałby Panu Piotrowi Jaconiowi i jego rodzinie go zadać. Wiele razy słyszałam o panu Piotrze dużo dobrego z Krzysia ust, nasi przyjaciele wiedzą, że to prawda. Stało się i się nie odstanie. Krzyś już go przeprosił prywatnie wczoraj i oficjalnie dzisiaj, a jeszcze pewnie wiele razy będzie przepraszał".

Gdy wczoraj chcieliśmy zadać pytania gospodarzowi „Szkła kontaktowego” Tomaszowi Sianeckiemu, zapowiedział tylko, że do sprawy odniesie się wieczorem, na początku programu.

"Głupie słowa padły"

- W życiu każdego człowieka zdarza się taki moment, gdy język pracuje dużo szybciej niż rozum i wtedy wypowiada się słowa złe, słowa bolące, raniące. I tak się właśnie wczoraj wydarzyło pod koniec naszego programu. Głupie słowa padły. Dlatego chcemy przeprosić, to znaczy, ja chcę przeprosić za te słowa Piotra Jaconia i całe środowisko LGBTQ+ i ich rodziny znajomych, przyjaciół - mówił Tomasz Sianecki na początku wtorkowego wydania "Szkła kontaktowego". 

Zapytaliśmy w TVN 24 osoby odpowiedzialne za kontakty z mediami, a także Michała Samula, redaktora naczelnego stacji, czy Krzysztof Daukszewicz nadal będzie zapraszany do "Szkła kontaktowego", ale nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

Z Krzysztofem Daukszewiczem nie udało się nam skontaktować.

(MAK, 17.05.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.