Temat: radio

Dział: RADIO

Dodano: Marzec 18, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Postępowanie KRRiT w sprawie skargi Krzysztofa Lufta na Radio Szczecin i TVP Info będzie kontynuowane

Informację o zakończeniu postępowania przewodniczący KRRiT Maciej Świrski przedstawił na początku marca dziennikarzom w Sejmie, a podobnej odpowiedzi udzielił też "Presserwisowi" (fot. Wojciech Olkuśnik/East News)

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski wyjaśnił, że postępowanie skargowe członka rady programowej TVP Krzysztofa Lufta w sprawie TVP Info i Radia Szczecin nadal jest w toku. Wcześniej w rozmowie z dziennikarzami stwierdził, że zostało ono zakończone.

Informację o zakończeniu postępowania przewodniczący KRRiT Maciej Świrski przedstawił na początku marca dziennikarzom w Sejmie. Podobnej odpowiedzi udzielił też "Presserwisowi". – Postępowanie skargowe pana Lufta się skończyło w momencie, kiedy wszcząłem postępowanie z urzędu – stwierdził przewodniczący KRRiT.

Czytaj też: Część rady programowej Radia Szczecin chciała bronić naczelnego Duklanowskiego

W związku z tymi medialnymi wypowiedziami Krzysztof Luft, były członek Krajowej Rady, a obecnie zasiadający w radzie programowej TVP, przesłał 7 marca do przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego list, w którym podkreślił, że nie otrzymał od Rady pisma o zakończeniu postępowania. "Z formalnego punktu widzenia, wszczęcie postępowania »z urzędu« nie wstrzymuje postępowania skargowego prowadzonego na wniosek odbiorców mediów" – napisał Luft. Przypomniał też, że 11 stycznia dostał z Krajowej Rady pismo, w którym poinformowano go o wystąpieniu do prezesa Radia Szczecin o przekazanie materiałów "niezbędnych do zajęcia przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji stanowiska wobec przedstawionych zarzutów".

W odpowiedzi na pismo Krzysztofa Lufta przewodniczący Krajowej Rady odpisał m.in., że Luft otrzyma informację o sposobie zakończenia postępowania. Wytłumaczył też, że poprzez użycie sformułowania zakończenie postępowania miał na myśli zakończenie etapu przedstawiania stanowisk przez nadawców.

"Użyte przeze mnie w tzw. wypowiedzi na żywo, w odpowiedzi na pytanie dziennikarki zadane na terenie Sejmu RP pod salą obrad komisji sejmowej, określenie »zakończone postępowanie skargowe« wiąże się z (...) faktem, iż nadawcy przedstawili stanowiska odnośnie do zarzutów wymienionych w skargach i toczy się obecnie postępowanie formalne, administracyjno-prawne wszczęte na podstawie art. 53 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji" – wyjaśnił przewodniczący KRRiT w piśmie do Krzysztofa Lufta, datowanym na 10 marca.

Czytaj też: Ostateczna lista. 909 podpisów pod protestem ws. braku zasad w Radiu Szczecin i TVP Info

– Z odpowiedzi rozumiem, że wbrew nie do końca precyzyjnej wypowiedzi, której przewodniczący udzielił dziennikarzom, co w mało komfortowych warunkach na korytarzu sejmowym mogło się zdarzyć, postępowanie w sprawie mojej skargi nie zostało zamknięte, a jedynie zakończył się pewien etap polegający na zgromadzeniu materiałów od nadawców. Bardzo mnie to cieszy, choć szkoda, że od ponad dwóch miesięcy nie udało się Radzie zająć stanowiska wobec sformułowanych zarzutów – komentuje Krzysztof Luft.

W skardze z 5 stycznia Krzysztof Luft stwierdził, że działanie TVP Info i Radia Szczecin jest sprzeczne m.in. z art. 21 ust. 2 ustawy o radiofonii i telewizji, zgodnie z którym "programy i inne usługi publicznej radiofonii i telewizji powinny kierować się̨ odpowiedzialnością̨ za słowo". Chodziło o opublikowane 29 grudnia na stronach internetowych Radia Szczecin i TVP Info oraz powielane w programach Radia Szczecin i TVP Info treści, które pozwalały na zidentyfikowanie danych ofiar pedofilia.

Autorem materiału Radia Szczecin, który został tak skonstruowany, że pozwolił na identyfikację ofiar pedofila, jest Tomasz Duklanowski, redaktor naczelny rozgłośni. Na początku marca poinformowano publicznie, że jedna z tych ofiar – 16-latek, syn posłanki PO Magdaleny Filiks – nie żyje.

Czytaj też: Szefowa CMWP nawołuje do udziału w marszach w obronie papieża. "Naciągany zarzut"

(MNIE, 18.03.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.