Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Marzec 03, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Od września TVP będzie miała kanały tylko na własnych multipleksach naziemnych

Rezerwacja częstotliwości dla TVP ABC na pierwszym multipleksie wygaśnie 3 września 2023 roku (fot. Pixabay.com)

Od września kanały TVP będą dostępne naziemnie wyłącznie z multipleksów trzeciego i szóstego, którymi publiczny nadawca zarządza samodzielnie.

Jak potwierdziła TVP we wniosku o zmianę rezerwacji częstotliwości MUX 6, skierowanym do Urzędu Komunikacji Elektronicznej, od września 2023 TVP nie będzie już korzystała z pojemności multipleksu pierwszego, na którym obecnie znajduje się TVP ABC (większość miejsc mają tam prywatni nadawcy).

Czytaj też: Szef KRRiT chce, żeby strukturę właścicielską TVN zbadał międzynarodowy wykonawca

Rezerwacja częstotliwości dla TVP ABC na pierwszym multipleksie wygaśnie 3 września 2023 roku. TVP nie złożyła wniosku o jej przedłużenie. TVP ABC trafi więc od września na MUX 3 lub 6. Z kolei już w połowie stycznia TVP zrezygnowała z miejsc na MUX 8, przenosząc obecne tam kanały na MUX 6. Wszystkie te zmiany są spowodowane otrzymaniem przez publicznego nadawcę na stałe szóstego multipleksu telewizyjnego.

We wniosku do UKE TVP zapowiedziała też, że do końca 2023 roku zmieni standard nadawania trzeciego multipleksu – ze starego na nowy. "Co uwolni dodatkową pojemność multipleksu i da możliwość udostępnienia dwóch kolejnych programów w jakości HD" – podała TVP.

MUX 3 może nadawać w starym standardzie do końca 2023 roku na wniosek szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego do prezesa UKE Jacka Oko. Uzasadniano to koniecznością przekazywania informacji m.in. na temat wojny w Ukrainie. Kanały w starym systemie mogą odbierać posiadacze wszystkich telewizorów i dekoderów, nawet tych starszych.

Czytaj też: TVP zamierza więcej wydawać na polskie seriale. Do TVP 1 trafi kolejna telenowela

(MNIE, 03.03.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.