Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Październik 11, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TVP od lutego będzie dysponować kolejnym multipleksem telewizyjnym

Szósty multipleks został zaplanowany dzięki zmianie w Polsce standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej z DVB-T na DVB-T2/HEVC (fot. Wojciech Olkuśnik/East News)

Od lutego 2023 Telewizja Polska będzie mogła na stałe objąć tzw. szósty multipleks telewizyjny. Do końca stycznia 2033 roku – zdecydował Urząd Komunikacji Elektronicznej. Publiczny nadawca może umieścić tam osiem kanałów.

Jak wyjaśnia Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE, decyzja rezerwacyjna MUX 6 dla TVP została 21 września podpisana przez Jacka Oko, prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Multipleks ma nadawać w nowym standardzie naziemnym.

TVP HD, TVP Seriale i TVP World naziemnie

– TVP może korzystać z częstotliwości od 1 lutego 2023 do 31 stycznia 2033 roku – mówi "Presserwisowi" Witold Tomaszewski z UKE. I dodaje: – W MUX 6 może być umieszczonych jednocześnie nie więcej niż osiem programów telewizyjnych, określonych w karcie powinności.

Czytaj też: Dyrektor biura programowego Polskiego Radia wejdzie do rady nadzorczej PAP

Zgodnie z projektem zmienionej karty powinności, przesłanym w zeszłym tygodniu przez TVP do KRRiT, docelowo naziemnie miałyby też nadawać TVP HD i TVP Seriale oraz "w miarę możliwości i potrzeb" TVP World. Te trzy kanały są obecnie dostępne tylko u operatorów płatnej telewizji. Wśród stacji przeznaczonych do nadawania naziemnego wymieniono też m.in. TVP Rozrywka, TVP Dokument, TVP Nauka i TVP Polonia (ten ostatni "w miarę możliwości i potrzeb"), obecnie dostępne na tzw. testowym multipleksie TVP.

Szósty multipleks został zaplanowany dzięki zmianie w Polsce standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej z DVB-T na DVB-T2/HEVC. Obecnie nie jest na stałe przydzielony żadnemu z nadawców, choć z części jego częstotliwości testowo korzysta już TVP. Jest to możliwe dzięki czasowym zgodom wydanym przez UKE.

Wolny multipleks dla TVP

Stałym objęciem MUX 6 była zainteresowana tylko TVP. To, że jeden z wolnych multipleksów ma trafić właśnie do publicznego nadawcy, sugerował już w lipcu ub.r. podczas posiedzenia sejmowej komisji kultury i środków przekazu ówczesny przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski.

Czytaj też: Fundacja Lux Veritatis w 2021 roku dostała z darowizny o prawie 30 proc. więcej, niż w 2020 roku

Telewizja Polska dysponuje też na stałe trzecim multipleksem, który na wniosek Mariusza Kamińskiego, szefa MSWiA, może nadawać w starym standardzie do końca 2023 roku. Ma również kanały na pierwszym (nadaje w nowym standardzie) i ósmym MUX (emituje sygnał w starym systemie).

Do rozdysponowania jest jeszcze piąty multipleks. Zgodnie ze stanowiskiem poprzedniego składu KRRiT miałby on posłużyć do przeniesienia kanałów z ósmego multipleksu. Z kolei pasmo MUX 8 zostałoby przeznaczone na potrzeby radia cyfrowego DAB+. Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął już analizę możliwości migracji ósmego multipleksu telewizyjnego do częstotliwości multipleksu piątego.

Czytaj też: Brak ustaleń po spotkaniu w Tok FM w sprawie Tomasza Lisa

(MNIE, 11.10.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.