Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Marzec 03, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Szef KRRiT chce, żeby strukturę właścicielską TVN zbadał międzynarodowy wykonawca

Krzysztof Luft, były członek Krajowej Rady, podkreśla, że Maciej Świrski jako przewodniczący KRRiT wykorzystuje swoją pozycję, żeby działać przeciwko TVN (fot. Wojciech Olkuśnik/East News)

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nadal nie zajęła się przedłużeniem koncesji HGTV oraz innych kanałów TVN Warner Bros. Discovery. Przewodniczący Rady Maciej Świrski chce, żeby analizę struktury TVN, właściciela stacji, przeprowadził międzynarodowy wykonawca.

Nadawca na decyzję w sprawie przedłużenia koncesji HGTV czeka już od ponad ośmiu miesięcy. Kablowo-satelitarna koncesja stacji jest ważna tylko do 26 czerwca 2023 roku. Zgodnie z przepisami o wydanie kolejnej na następne 10 lat trzeba wystąpić najpóźniej rok przed wygaśnięciem obowiązującej licencji. Wniosek TVN (nadawcy stacji) ws. przedłużenia koncesji HGTV trafił do KRRiT 23 czerwca 2022 roku, jeszcze za poprzedniego składu Krajowej Rady.

Przewodniczący z wątpliwościami co do TVN

W kolejce czekają też już wnioski o przedłużenie koncesji głównego TVN (wygasa 14 kwietnia 2024 roku), TVN Turbo (do 12 lutego 2024 roku) i TVN International (do 10 lutego 2024 roku).

Czytaj też: Po ponad trzech latach Cezary Gmyz opublikował sprostowanie dotyczące Krzysztofa Brejzy

Proces przeciąga się ze względu na wątpliwości m.in. przewodniczącego KRRiT co do struktury właścicielskiej TVN.

Prof. Tadeusz Kowalski, opozycyjny członek Krajowej Rady, chcąc przyspieszyć proces, wyszedł z inicjatywą, by TVN przesłała do KRRiT swoją strukturę właścicielską. Jak ustaliliśmy, taki dokument, przygotowany przez TVN, niebawem trafi do KRRiT.

Przewodniczący Rady woli jednak, żeby strukturę stacji przeanalizował zewnętrzny podmiot.

– Na posiedzeniu KRRiT (odbyło się w środę – przyp. red.) zadałem pytanie o ekspertyzę, wcześniej określaną przez przewodniczącego KRRiT jako dotyczącą handlu koncesjami. Przewodniczący zapowiedział bowiem, że trwa poszukiwanie międzynarodowego wykonawcy, który dokona analizy struktury właścicielskiej TVN. Zapytałem więc, kto i w jakim trybie ma taką analizę przeprowadzić, ale nie dostałem od przewodniczącego żadnej odpowiedzi – mówi prof. Tadeusz Kowalski.

"Świrski w tej sprawie polegnie"

Krzysztof Luft, były członek Krajowej Rady, podkreśla, że Maciej Świrski nigdy nie ukrywał swojego negatywnego stosunku do TVN i teraz jako przewodniczący KRRiT wykorzystuje swoją pozycję, żeby działać przeciwko TVN. – Jestem jednak przekonany, że w tej sprawie polegnie. Takie przedłużanie postępowań bez wyraźnych powodów jest bowiem niezgodne z zobowiązaniami kodeksowymi – mówi Luft. I dodaje: – Nie wierzę w to, że KRRiT nie przedłuży tej czy kolejnych koncesji kanałów z grupy TVN, ale może nękać nadawcę nawet do ostatniego dnia ich obowiązywania.

Czytaj też: Bianka Mikołajewska szefową Magazynu Wirtualnej Polski. „Bianka to gwarancja jakości”

Jak podkreśla Krzysztof Luft, TVN funkcjonuje na rynku od ponad 25 lat, a wszystkie przekształcenia właścicielskie, które tam zachodziły, były jawne. – Wszyscy zainteresowani wiedzą więc, jaka jest struktura właścicielska tego nadawcy. Tylko przewodniczący Świrski upiera się, że jej nie zna – stwierdza Luft.

Wątpliwości co do struktury własności TVN były też powodem przedłużania się postępowań nad wydaniem koncesji dla TVN Siedem i TVN 24, jeszcze w czasie poprzedniej kadencji Rady. Koncesja Siódemki jest – jak na razie – ostatnią licencją stacji TVN, którą przedłużała KRRiT. Przedłużenie koncesji dla TVN 24 zajęło poprzedniemu składowi KRRiT 19 miesięcy (Rada decyzję w tej sprawie podjęła cztery dni przed wygaśnięciem prawa do nadawania), a dla TVN Siedem – ponad rok.

Czytaj też: Nowy „Press”: Wiśniewska na zimno, Pawlikowska prowokuje, Pereira ma zadania

(MNIE, 03.03.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.