Temat: wolność słowa

Dział: PRASA

Dodano: Luty 20, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Towarzystwo Dziennikarskie apeluje o uwolnienie Andrzeja Poczobuta i innych dziennikarzy więzionych przez białoruski reżim

Na początku lutego Andrzej Poczobut został skazany na osiem lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze (screen: YouTube/Telewizja Republika)

Towarzystwo Dziennikarskie zaapelowało o natychmiastowe uwolnienie skazanego przez sąd w Grodnie na osiem lat kolonii karnej Andrzeja Poczobuta, a także innych przetrzymywanych przez białoruski reżim dziennikarzy.

"Zamiast czekać na rozprawę apelacyjną nasz kolega, białoruski dziennikarz i działacz Związku Polaków na Białorusi, powinien natychmiast wyjść z więzienia, tak jak powinno być natychmiast uwolnionych ponad 30 innych dziennikarek i dziennikarzy, więzionych przez władze białoruskie tylko za to, że rzetelnie wykonywali swój zawód" – podało Towarzystwo Dziennikarskie.

Czytaj też: Maria Ponomarienko skazana na sześć lat i nie wolno jej być dziennikarką

Jak przypomniano, dziennikarze w Białorusi są regularnie zatrzymywani lub skazywani. Organizacja zaapelowała też o pisanie listów i kartek do więzionych dziennikarzy. "Nie wolno nam o nich zapomnieć! Nie wolno dawać sygnału władzom Białorusi, że o nich zapomnieliśmy! Nawet jeżeli nasze listy i kartki nie trafią do naszych kolegów i koleżanek, to dotrą do władz więziennych, do ich strażników. Niech wiedzą, że ktoś czuwa nad ich ofiarami, że spisane będą czyny i rozmowy" – podano.

Na początku lutego Andrzej Poczobut, dziennikarz polskich mediów i działacz białoruskiej opozycji, został skazany na osiem lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Poczobut był oskarżony m.in. o nawoływanie do sankcji przeciwko Białorusi i o podżeganie do niepokojów społecznych.

Stowarzyszenie Towarzystwo Dziennikarskie założono w 2012 roku, m.in. z myślą o ochronie wolności dziennikarskiej i krzewieniu postaw proobywatelskich.

Czytaj też: Marina Owsiannikowa odnalazła się w Paryżu. W ucieczce z Rosji pomogli Reporterzy bez Granic

(MNIE, 20.02.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.