Temat: radio

Dział: RADIO

Dodano: Styczeń 22, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

ZAiKS powołał zespół, który zajmuje się ściąganiem opłat i tantiem dla twórców

W formularzu uwzględniono siedem przypadków, za które twórcy nie otrzymują należnego wynagrodzenia (screen: zaiks.org.pl)

Około 40 reklamacji autorów i kompozytorów wpłynęło od początku roku do zespołu reklamacji ZAiKS. Powołany 1 stycznia zespół zajmuje się zgłoszeniami wszystkich kwestii dotyczących nierozliczonych wynagrodzeń autorskich.

Od początku roku autorzy i kompozytorzy mogą zgłaszać w Stowarzyszeniu Autorów ZAiKS swoje roszczenia, korzystając ze specjalnego formularza online.

Czytaj też: W nowym "mailu Dworczyka" pojawia się Krzysztof Stanowski

W formularzu uwzględniono siedem przypadków, za które twórcy nie otrzymują należnego wynagrodzenia, m.in. nadawanie i wyświetlanie utworów, ich publikację w internecie, w tym wykorzystanie w radiach internetowych, czy wykonanie na żywo.

Press

ZAiKS udostępnił twórcom formularz zgłoszeniowy online (screen: ZAiKS)

– Wśród około 40 reklamacji, jakie wpłynęły od początku stycznia do ZAiKS, są zarówno te zgłoszone przez nasz nowy formularz (na razie stanowią one mniejszość), jak i te zgłoszone na przykład przez serwis Zaiks.online – mówi "Presserwisowi" Anna Klimczak, rzeczniczka stowarzyszenia. – Większość reklamacji dotyczy koncertów, które już się odbyły, czyli sytuacji, kiedy organizator koncertu nie dopełnił wszystkich formalności lub nie wywiązał się z obowiązku opłacenia wynagrodzenia autorskiego.

Czytaj też: Kuba Wojewódzki wraca na łamy "Polityki" w przyszłym tygodniu

Dotychczas twórcy także składali do ZAiKS reklamacje, ale robili to w formie pisemnych zgłoszeń. Nie było również wydzielonego organu, który takimi reklamacjami by się zajmował. Powołanie zespołu reklamacji i stworzenie formularza zgłoszeniowego online ma ułatwić twórcom dochodzenia swoich praw. Zdaniem Anny Klimczak może też wpłynąć na wzrost liczby zgłoszeń. 

ZAiKS nie podaje na razie, wobec kogo skierowane są reklamacje twórców.

Czytaj też: BBC przeprasza za wpadkę z porno

(PAR, 22.01.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.