Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 29, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Najwcześniej w marcu konkursy KRRiT na dwa lub trzy miejsca na ósmym multipleksie

Obecna, czteroletnia umowa Telewizji Polskiej z Emitelem na emisję na MUX 8 kanałów TVP wygaśnie na początku stycznia (fot. Pixabay.com)

W przyszłym roku, najwcześniej w marcu, KRRiT ma rozpisać konkursy na miejsca zwolnione przez TVP na ósmym multipleksie telewizyjnym – ustalił "Presserwis".

Z informacji "Presserwisu" wynika, że sprawa konkursów jest na wczesnym etapie i dopiero ma być podejmowana na posiedzeniach Krajowej Rady. Do rozdysponowania mogą być dwa lub trzy miejsca – w zależności od tego, czy KRRiT zdecyduje się na rozpisanie konkursów na trzy kanały w standardowej jakości obrazu, czy też na jeden w standardowej i jeden w wyższej jakości, tzw. HD.

Czytaj też: Towarzystwo Dziennikarskie zapowiada monitoring mediów podczas kampanii wyborczej

– Nie spodziewam się, że sprawa konkursów ruszy przed marcem. Najpierw musi dojść do faktycznego zwolnienia multipleksu, a następnie ustaleń technicznych przewodniczącego KRRiT z przewodniczącym Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Ponadto musimy też dać czas nadawcom na przygotowanie i złożenie wniosków, czyli 45 dni od dnia ogłoszenia konkursu – mówi nam osoba z KRRiT. I dodaje: – Przewodniczący Krajowej Rady może rozpisać konkurs zarówno na kanały wyspecjalizowane (np. muzyczne, dziecięce itp.), jak i uniwersalne. To również będzie jeszcze kwestią ustaleń.

Równolegle nad sprawą obsadzenia MUX pracuje Urząd Komunikacji Elektronicznej, który rozpatruje wniosek spółki Emitel, operatora ósmego multipleksu, o zmianę rezerwacji częstotliwości. Miałoby to nastąpić poprzez zastąpienie w niej kanałów TVP stacjami prywatnych nadawców, które KRRiT wybierze po konkursie. UKE nie informuje, kiedy zostanie wydana decyzja.

Emisją naziemną w skali ogólnopolskiej jest zainteresowana m.in. spółka Red Carpet Media Group, nadawca Red Carpet TV i RedTop TV. – Będziemy rozważali każdą ofertę konkursową, która się pojawi, bo emisja naziemna w Polsce to najciekawszy kierunek dla kanałów oferowanych bezpłatnie – mówi Leszek Kułak, główny akcjonariusz Red Carpet Media Group.

Czytaj też: Burmistrz Zakopanego i TVP podtrzymują, że na sylwestrze wystąpi kolejna gwiazda

Spółka bezskutecznie rywalizowała już w konkursie w 2021 roku, na miejsce na pierwszym multipleksie zwolnione przez ATM Rozrywka (zgłaszała wtedy Red Carpet TV). Wówczas wygrała w nim Antena HD z grupy MWE Networks.

Obecna, czteroletnia umowa Telewizji Polskiej z Emitelem na emisję na MUX 8 kanałów TVP wygaśnie na początku stycznia. Aktualnie nadają tam TVP Kultura w HD oraz TVP Kobieta. Od 3 stycznia te stacje pozostaną jednak dostępne naziemnie – zostaną przeniesione na multipleks testowy, a docelowo szósty, którym Telewizja Polska zarządza samodzielnie. Ponadto na MUX 8 są obecne kanały prywatnych nadawców: Metro, Telewizja WP, Nowa TV i Zoom TV.

Czytaj też: Powrót Piotra Kraśki do prowadzenia "Faktów" TVN oceniony pozytywnie

(MNIE, 29.12.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.