Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 23, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TVP potwierdza, że opuszcza ósmy multipleks. TVP Kobieta i TVP Kultura na nowym MUX

TVP Kultura i TVP Kobieta pozostaną na dotychczasowych pozycjach w ramach telewizji naziemnej (fot. Pixabay.com)

Telewizja Polska poinformowała, że opuszcza ósmy multipleks telewizyjny, tym samym potwierdzając informacje "Presserwisu" z połowy grudnia.

Od 3 stycznia TVP Kultura i TVP Kobieta, obecnie dostępne na MUX 8, zostaną przeniesione na tzw. multipleks testowy (docelowo szósty).

Czytaj też: TVP dostała trzy oferty na dostawę energii. Wszystkie na kwotę wyższą niż planowała wydać

"Zmiana odbędzie się w sposób płynny i nie powinna być uciążliwa dla odbiorców, jednak w nielicznych przypadkach może być potrzebne ręczne dostrojenie odbiorników" – podała TVP.

TVP Kultura i TVP Kobieta pozostaną na dotychczasowych pozycjach w ramach telewizji naziemnej: TVP Kultura na kanale 30, a TVP Kobieta – na 35 i będą nadawane w wysokiej rozdzielczości obrazu (obecnie na MUX 8 TVP Kobieta jest emitowana w standardowej rozdzielczości).

Multipleks testowy – w przeciwieństwie do ósmego – nadaje w nowym standardzie naziemnym. "W przypadku osób, które jeszcze nie dostosowały swojego urządzenia do nowego standardu nadawania, zmiana ta może wiązać się z koniecznością zakupu nowego telewizora lub zewnętrznego dekodera działającego w standardzie DVB-T2/HEVC" – podkreśla TVP.

Czytaj też: Jarosław J. skazany za pomówienie KOD o płacenie uczestnikom demonstracji

Na początku listopada Emitel, operator MUX 8, złożył do Urzędu Komunikacji Elektronicznej wniosek o możliwość zastąpienia na MUX 8 stacji Telewizji Polskiej kanałami nadawców prywatnych, które Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wybierze w konkursie. Wydanie decyzji przez UKE otworzy drogę do rozpisania przez KRRiT konkursów na miejsca zwolnione przez TVP.

Na MUX 8 obecnie nadają też kanały nadawców prywatnych, wyłonione w konkursie przez KRRiT: Metro (TVN Warner Bros. Discovery), Telewizja WP (Wirtualna Polska), Nowa TV (Grupa Polsat Plus) i Zoom TV (Grupa Kino Polska).

We wrześniu br. Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął analizę możliwości migracji ósmego multipleksu telewizyjnego do częstotliwości multipleksu piątego, obecnie nieobsadzonego. MUX 5 nadawałby w tym samym paśmie i polaryzacji co pozostałe multipleksy. Obecnie emituje sygnał w innym paśmie i polaryzacji, a to powoduje, że ma mniejszy zasięg niż pozostałe multipleksy ogólnopolskie. Dociera do ok. 75 proc. gospodarstw domowych, a np. MUX 3 do prawie 100 proc.

Czytaj też: Telewizja Media Narodowe nadal bez koncesji. W tym roku nie pojawi się w kablówkach

(MNIE, 23.12.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.