Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 15, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TVP nie przedłuży umowy z Emitelem i wycofa kanały z ósmego multipleksu

Obecna, czteroletnia umowa Telewizji Polskiej z Emitelem na emisję na MUX 8 kanałów TVP wygaśnie 21 grudnia (fot. Pixabay.com)

TVP podjęła decyzję, że nie przedłuży umowy z firmą Emitel i wycofa swoje kanały z ósmego multipleksu – ustalił "Presserwis".

– Opuszczamy ósmy multipleks, nasze kanały przenosimy na tzw. multipleks testowy – mówi nam osoba z TVP, znająca kulisy sprawy.

Czytaj też: We wtorek rusza Alfa TVP dla nastolatków

Obecna, czteroletnia umowa Telewizji Polskiej z Emitelem na emisję na MUX 8 kanałów TVP wygaśnie 21 grudnia. Obecnie nadają tam TVP Kultura oraz TVP Kobieta. Po 21 grudnia te stacje pozostaną jednak dostępne naziemnie – zostaną przeniesione na multipleks testowy, a docelowo szósty, którym Telewizja Polska zarządza samodzielnie.

Choć strony prowadziły rozmowy o pozostaniu TVP na ósmym multipleksie, to na początku listopada Emitel złożył do Urzędu Komunikacji Elektronicznej wniosek o możliwość zastąpienia na MUX 8 stacji Telewizji Polskiej kanałami nadawców prywatnych, które Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wybierze w konkursie. Wydanie decyzji przez UKE otworzy drogę do rozpisania przez KRRiT konkursów.

– Sprawę może jednak opóźnić rozważana migracja multipleksu ósmego do częstotliwości piątego. KRRiT z decyzjami może poczekać na formalne zakończenie tego procesu przez UKE – mówiła nam na początku grudnia osoba znająca kulisy sprawy.

Czytaj też: KRRiT zatwierdziła plany programowo-finansowe TVP i Polskiego Radia na 2023 rok

Oznacza to, że firma Emitel przez wiele miesięcy będzie musiała sama finansować tę część emisji, którą obecnie opłaca TVP.

Na MUX 8 nadają też kanały nadawców prywatnych, wyłonione w konkursie przez KRRiT: Metro (TVN Warner Bros. Discovery), Telewizja WP (Wirtualna Polska), Nowa TV (Grupa Polsat Plus) i Zoom TV (Grupa Kino Polska).

We wrześniu br. Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął analizę możliwości migracji ósmego multipleksu telewizyjnego do częstotliwości multipleksu piątego, obecnie nieobsadzonego. MUX 5 nadawałby w tym samym paśmie i polaryzacji co pozostałe multipleksy. Obecnie emituje sygnał w innym paśmie i polaryzacji, a to powoduje, że ma mniejszy zasięg niż pozostałe multipleksy ogólnopolskie. Dociera do ok. 75 proc. gospodarstw domowych, a np. MUX 3 do prawie 100 proc.

Czytaj też: KRRiT ukarała Stopklatkę i Radio Eska. Za "Psy" Pasikowskiego i "Wrzuć na luz"

(MNIE, 15.12.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.