Temat: film

Dział: INTERNET

Dodano: Grudzień 13, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Netflix z 23 nominacjami do Złotych Globów

Lista nominowanych do Złotego Globu w kategorii filmu dramatycznego (screen: Goldenglobes.com)

Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej (HFPA) ogłosiło w Los Angeles nominacje do 80. edycji Złotych Globów, najważniejszych po Oscarach nagród filmowych, a także telewizyjnych. Najwięcej nominacji – 23 – zgarnął Netflix.

Największy serwis streamingowy świata dostał dziewięć wyróżnień w kategorii filmu fabularnego i 14 w kategoriach telewizyjnych. Tyle samo nominacji telewizyjnych dostał HBO Max. 10 otrzymał należący w większości do Disneya serwis Hulu.

Czytaj też: Połączona platforma HBO Max i Discovery+ ma się nazywać MAX

Najwięcej nominacji przypadło serialom "Misja: podstawówka" ("Abbott Elementary") – 5 oraz piątemu sezonowi "The Crown", serialom "Dahmer" (wszystkie Netflix), "Biały Lotos" (HBO Max), "Pam i Tommy" (Hulu) i "Zbrodnie po sąsiedzku" (Disney+) – po 4.

Z kolei najwięcej (8) nominacji spośród filmów kinowych otrzymał "Duchy Inisherin". Dalej w tej klasyfikacji uplasowały się "Wszystko wszędzie naraz" (faworyt do nagrody za komedię albo musical), "Babylon" w reżyserii Damiena Chazelle i "Fabelmanowie" Stevena Spielberga (główny pretendent do nagrody za film dramatyczny). Na liście znalazł się też m.in. "Avatar: Istota wody", który premierę ma mieć dopiero w tym tygodniu. Najwięcej wyróżnień dostała wytwórnia filmowa Searchlight Pictures – 12.

W kategorii filmu międzynarodowego największe szanse zdaje się mieć niemiecka ekranizacja książki Ericha Marii Remarque – "Na zachodzie bez zmian" – zrealizowana dla Netflixa. Polskiej propozycji tym razem zabrakło w gronie nominowanych.

Czytaj też: Disney+ uruchomił wersję z reklamami

Faworytami do nagród aktorskich w dziedzinie filmu są Brendan Fraser ("Wieloryb") i Austin Butler ("Elvis") oraz Cate Blanchett ("TAR") oraz Ana de Armas ("Blondynka") w kategorii dramat. Za udział w komedii lub musicalu: Colin Farrell ("Duchy Inisherin") oraz Michelle Yeoh ("Wszystko wszędzie naraz") i Emma Thompson ("Do widzenia Leo Grande"). 

Nominacje na antenie NBC ogłosili Mayan Lopez i Selenis Leyva z nowego serialu komediowego stacji "Lopez vs. Lopez" oraz Helen Hoehne, prezeska HFPA. Przedstawili pięć nominacji w każdej z 27 kategorii.

Po rocznej przerwie NBC zaprezentuje transmisję z ceremonii wręczenia Złotych Globów. Zaplanowaną na 10 stycznia uroczystość pokaże też serwis streamingowy Peacock. Wszystkie nominacje można znaleźć tutaj: https://tiny.pl/w57p6.

Czytaj też: Netflix szykuje kolejne polskie produkcje. Zainwestował 400 mln złotych

(MAC, 13.12.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.