Temat: sprawa Ziętary

Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 06, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wystawa „Sprawa Jarosława Ziętary” od dziś w Domu Dziennikarza

Wystawa została przygotowana na 30. rocznicę porwania Jarosława Ziętary (fot: mat. pras.)

We wtorek w południe w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie zostanie otwarta wystawa "Sprawa Jarosława Ziętary 1992-2022". Przedstawia sprawę porwania i zamordowania na zlecenie dziennikarza śledczego "Gazety Poznańskiej".

Wystawę przygotował Krzysztof M. Kaźmierczak, działając z ramienia Komitetu Społecznego im. Jarosława Ziętary. Wykonanie ośmiu plansz, prezentujących różne aspekty sprawy Ziętary, zostało sfinansowane ze zbiórki publicznej.

Czytaj też: Kaczyński: Kurski miał propozycję rządową, ale "uznał, że to nie jest dla niego sprawa interesująca"

Zwiedzający poznają nie tylko sylwetkę zamordowanego dziennikarza, ale też podejście organów państwa do sprawy jego porwania i zamordowania, oraz okoliczności śledztwa, które prowadził Jarosław Ziętara, a przez które miał zginąć.

Jarosław Ziętara zaginął 1 września 1992 roku. Rano wyszedł do pracy, ale do redakcji "Gazety Poznańskiej" nigdy nie dotarł. W 1999 roku został uznany za zmarłego. Jego ciała do dziś nie odnaleziono. Sąd Okręgowy w Poznaniu 19 października tego roku nieprawomocnie uniewinnił Mirosława R., ps. "Ryba" i Dariusza L., ps. "Lala", byłych ochroniarzy w holdingu Elektromis, oskarżonych o porwanie, pozbawienie wolności i pomocnictwo w zabójstwie Ziętary. Wcześniej, 24 lutego, uniewinniono (też nieprawomocnie) również byłego senatora Aleksandra G. od zarzutu podżegania do zabójstwa.

Wystawa prezentowana w Warszawie premierę miała w Poznaniu w 30. rocznicę porwania Jarosława Ziętary.

Czytaj też: Grand Press 2022. Nominacje: Reportaż prasowy/internetowy, Reportaż audio, Reportaż tv/wideo

(PAR, 06.12.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.