Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Listopad 22, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TVP przeprosi KPH za homofobiczną "Inwazję" i przekaże 10 tys. złotych na cele społeczne

"Inwazja" w TVP została wyemitowana 10 października 2019 roku (fot. Karolina Jackowska)

TVP wyemituje przeprosiny w głównym wydaniu "Wiadomości" i przekaże 10 tys. zł na cele społeczne w następstwie emisji homofobicznego reportażu "Inwazja". To wynik sprawy założonej przez Kampanię Przeciwko Homofobii.

"Inwazja" została wyemitowana 10 października 2019 roku. W 30-minutowym materiale wykorzystano m.in. nagrania z siedziby KPH dostarczone Telewizji Polskiej przez kobietę, która podszywała się pod wolontariuszkę organizacji.

Wyrok "zwycięstwem całej społeczności LGBT+"

Tuż po emisji KPH złożyła wezwanie przedsądowe, a następnie pozew przeciwko TVP do Sądu Okręgowego w Warszawie. W czerwcu 2020 roku sąd wydał postanowienie o zabezpieczeniu, zakazując TVP dystrybucji reportażu. W lutym sprawa wróciła do Sądu Okręgowego w Warszawie w wyniku złożenia przez KPH pozwu o naruszenie dóbr osobistych.

Czytaj też: Kanał TVP 4K z usterkami podczas transmisji mundialu

Sąd przychylił się do żądań KPH domagającej się od TVP przekazania 10 tys. zł na stowarzyszenie Lambda Warszawa oraz emisji przeprosin w głównym wydaniu "Wiadomości" o następującej treści:

"Telewizja Polska S.A. z siedzibą w Warszawie przeprasza stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii z siedzibą w Warszawie o bezprawne naruszenie dóbr osobistych stowarzyszenia, tj. naruszenie jego dobrego imienia oraz wolności w sporządzonym z naruszeniem zasad rzetelności i staranności dziennikarskiej materiale pt. »Inwazja« wg. scenariusza i reżyserii Przemysława Wenerskiego".

Dyrektor KPH Slava Melnyk stwierdził, że wyrok ws. "Inwazji" to jasny komunikat, iż w publicznych mediach nie ma miejsca na homo- i transfobię. – To zwycięstwo całej społeczności LGBT+ – powiedział.

Czytaj też: Kolejna zmiana naczelnego w Polska Press. W "Gazecie Wrocławskiej" Życzkowski za Matyszczyka

(KAP, 22.11.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.