Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Listopad 03, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Zwolnienia grupowe w RAS Polska rozpoczną się 16 listopada

Zwolnienia mają objąć 8 proc. zatrudnionych na etacie, czyli około 120 osób (fot. Wojciech Olkusnik/East News)

Zwolnienia grupowe w RAS Polska mają być przeprowadzone w terminie od 16 do 25 listopada. Przy zwolnieniach będą brane pod uwagę kryteria socjalne i "przydatność do wykonywanej pracy".

Selekcja osób objętych zwolnieniami ma przebiegać na podstawie kryteriów uzgodnionych ze związkami zawodowymi.

"Przydatność do wykonywanej pracy" istotnym czynnikiem

Jak wynika z maila wysłanego do pracowników RASP, w przypadku osób zajmujących to samo stanowisko w danym segmencie spółka weźmie pod uwagę to, czy pracownik zatrudniony jest w tytule lub dziale objętym ograniczeniem zatrudnienia lub likwidacją.

Czytaj też: Fala zwolnień w mediach. Czas przygotować się na chude lata

Pod uwagę ma być brana także sytuacja życiowa, finansowa, zdrowotna pracownika oraz jego „przydatność do wykonywanej pracy”. Ta ostatnia ma uwzględniać takie kryteria, jak: jakość wykonywanej pracy; zaangażowanie i wykazywana inicjatywa; wydajność liczona z lat 2021-2022; absencje; kompetencje; wykształcenie; doświadczenie; nabyte prawo do emerytury, renty lub świadczenia przedemerytalnego; przydatność zatrudnienia w innej części organizacji.

Jak mówi "Presserwisowi" Marcin Terlik, dziennikarz Onetu i członek Komisji Zakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza, działającej przy RAS Polska, istotne w negocjacjach z zarządem były rozmowy dotyczące kryterium dobrowolności odejść.

Zwolnienia w RASP. Ucierpią VOD.pl, Literia.pl, "Auto Świat"

– Jako związki zawodowe chcieliśmy, żeby dobrowolność odejść była kryterium kluczowym, nie udało się tu jednak osiągnąć porozumienia z zarządem spółki. Ostatecznie dobrowolność znalazła się w porozumieniu jako kryterium uzupełniające – zaznacza Terlik.

Czytaj też: Związki zawodowe porozumiały się z RASP w sprawie zwolnień grupowych

Zwolnienia mają objąć 8 proc. zatrudnionych na etacie, czyli około 120 osób. Na oszczędnościach ucierpią redakcje VOD.pl, Literia.pl i "Auto Świat". W tych dwóch pierwszych przypadkach koncern podjął decyzję o zakończeniu z końcem grudnia br. działalności. W grudniu ukaże się też ostatnie papierowe wydanie tygodnika "Auto Świat". Duże zmiany szykują się również w "Przeglądzie Sportowym", który ma się ukazywać dwa razy w tygodniu – w poniedziałki i piątki.

Jak udało się nieoficjalnie ustalić „Presserwisowi”, zwolnień mogą uniknąć niektórzy pracownicy tygodnika „Auto Świat". Wydawnictwo nie chce potwierdzić tej informacji. – Na tym etapie nie będziemy komentować ewentualnych zmian w warunkach zatrudnienia. W pierwszej kolejności o wszystkim dowiedzą się osoby, których te zmiany dotyczą – zaznacza Skrzypek-Makowska.

Czytaj też: "Gazeta Wyborcza" obroniła się przed zwolnieniami w Agorze. Związki wskażą nieefektywność

(MZD, 03.11.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.