Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 12, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Skończmy z darciem ryja". Jak sprawa Tomasza Lisa wpłynie na relacje w redakcjach

Lis co prawda na antenie radia Tok FM nazwał materiał WP „zestawem półprawd i bzdur”, ale szefowa radia Kamila Ceran i tak odsunęła go od komentowania na antenie (screen: YouTube/Tomasz Lis.)

W sprawie Tomasza Lisa nie chodzi o to, czy zniknie on z mediów. Ważniejsze jest, czy z mediów zniknie model zarządzania redakcjami, jaki Lis preferował.

Jest piątek, 5 sierpnia, tuż po godz. 8 rano. Tak zwana trzódka Jacka Żakowskiego w radiowym poranku Tok FM piąty tydzień cierpi z braku Tomasza Lisa. Wiesław Władyka, Tomasz Wołek i Jacek Żakowski, którzy wraz z Lisem od prawie 20 lat w tym samym gronie komentowali politykę, nie mogą pogodzić się z nieobecnością kolegi. Najpierw w trybie natychmiastowym został on zwolniony z kierowania redakcją „Newsweek Polska”, potem Szymon Jadczak opublikował w Wirtualnej Polsce tekst, w którym ludzie zatrudnieni w tygodniku zarzucali byłemu naczelnemu „doprowadzanie pracowników do ataków paniki, poniżanie, wulgarne, seksistowskie odzywki, atmosferę przesiąkniętą chamstwem”. Lis co prawda na antenie radia Tok FM nazwał materiał WP „zestawem półprawd i bzdur”, ale szefowa radia Kamila Ceran i tak odsunęła go od komentowania na antenie.

Mimo to Wołek nadal stawia w Tok FM tezę, że Axel Springer po 10 latach rozstał się z Lisem z przyczyn politycznych, aby poprawić relacje z obecną władzą. Żakowski żałuje, że nie może porozmawiać z tak „megakompetentnym” dziennikarzem o aktualnej sytuacji geopolitycznej i gospodarczej, a Władyka ubolewa, że tak ważny głos – „nieubłagany krytyk obozu rządzącego” – został usunięty z debaty publicznej. Dodaje, że chociaż nic w sprawie Lisa nie wiadomo, to jednak trzeba być lojalnym i go bronić. Cała trójka szansy upatruje w doniesieniach o zakończonej w redakcji „Newsweeka” kontroli Państwowej Inspekcji Pracy.

***

To tylko fragment tekstu Grzegorza Kopacza. Pochodzi on z najnowszego numeru „Press”. Przeczytaj go w całości w magazynie.

„Press” do nabycia w dobrych salonach prasowych lub online (wydanie drukowane lub e-wydanie) na e-sklep.press.pl.

Czytaj też: Nowy "Press": Lachowski o swojej pierwszej wojnie, a także Gugała, Burzyńska, Klarenbach i ekipa Zełenskiego

Press

Grzegorz Kopacz

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.