Dział: INTERNET

Dodano: Czerwiec 24, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Spada liczba fake newsów na temat Ukrainy

W Polsce najpopularniejszym fałszywym newsem był ten o wojskach fińskich na granicy z Rosją (fot. Max Kukurudziak on Unsplash)

Już tylko co trzeci pojawiający się w internacie fake news dotyczy sytuacji w Ukrainie - wynika z najnowszego raportu sieci fact-checkingowej European Digital Media Observatory. Głównym celem ataków twórców fałszywych informacji są teraz uchodźcy.

W najnowszej, dwunastej edycji raportu, EDMO przeanalizowała w sumie 1415 niesprawdzonych informacji. Wśród nich 430 (30 proc.) dotyczyło wojny w Ukrainie. To znaczny spadek w porównaniu z poprzednimi miesiącami. W kwietniu takich fake newsów było 43 proc., w marcu - 59 proc.

Jak zauważa w omówieniu raportu należące do EDMO Stowarzyszenie Demagog, taki spadek może oznaczać, że w mediach i wśród opinii publicznej w Europie spada zainteresowanie toczącą się w Ukrainie wojną.

Z raportu EDMO wynika również, że w maju celem internetowej dezinformacji stali się uchodźcy. Wojennych uchodźców z Ukrainy przedstawiano jako osoby agresywne i roszczeniowe. Pojawiały się też nieprawdziwe informacje o traktowaniu Ukraińców lepiej niż przedstawicieli innych państw.

Wśród fake newsów o największym oddziaływaniu EDMO wymienia informacje o dyslokacji fińskich wojsk na granicę z Rosją, o żydowskich korzeniach Adolfa Hitlera, o nazistowskim pozdrowieniu, które miał oddać zespół Kalush Orchestra podczas konkursu Eurowizji, czy o tym, że Bill Gates przewidział pandemię małpiej ospy.

EDMO istnieje od dwóch lat i zrzesza 25 portali fact-checkingowych z Europy. Jego polskim członkiem jest Stowarzyszenie Demagog.

(PAR, 24.06.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.