Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Czerwiec 24, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Google zagrożone w Rosji grzywną w wysokości 5-10 proc. rocznych przychodów

Google zachowuje w Rosji swoje darmowe usługi, ale nie wiadomo, czy na długo (fot. Megapixl.com)

Google i jego firma właścicielska Alphabet zostały ostrzeżone przez Roskomanadzor, że mogą otrzymać grzywnę w wysokości 5-10 proc. rocznych przychodów w Rosji. Powodem ma być nieusuwanie zakazanych treści, w tym "wprowadzających w błąd informacji” na YouTube o wydarzeniach w Ukrainie.

To druga grzywna oparta na odsetku obrotów, z jaką Google może zmierzyć się w Rosji. W maju rosyjscy komornicy skonfiskowali ponad 7,7 mld rubli (143 mln dol.), które rosyjskie władze nakazały zapłacić pod koniec ubiegłego roku. Miało to stanowić ok. 8 proc.

Teraz stwierdzono, że recydywa może skutkować grzywną w wysokości 5-10 proc. - jej wysokość zostanie ustalona w sądzie. "Serwis wideo YouTube celowo promuje rozpowszechnianie wprowadzających w błąd informacji o postępach specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie, dyskredytując siły zbrojne Federacji Rosyjskiej” - napisał w oświadczeniu Roskomnadzor. Zdaniem regulatora w serwisie pozostaje ponad 7 tys. zabronionych przez władze elementów.

Rosja ograniczyła dostęp do flagowych sieci społecznościowych - Facebooka, Instagrama i Twittera, ale nie zablokowała Google. Podczas obrad Dumy Państwowej w zeszłym tygodniu stwierdzono, że YouTube i Google jeszcze nie "przekroczyły granicy rozsądku”, ale były zaangażowane w wojnę informacyjną przeciwko Rosji.

W ubiegłym tygodniu rosyjski oddział Google po zajęciu jego kont bankowych ogłosił bankructwo. Mimo to firma nie wycofuje się całkowicie z Rosji. Darmowe wersje  usług - w tym weszukiwarka, YouTube, Gmail, Mapy i Play - będą tam nadal funkcjonować. Biorąc jednak pod uwagę brak możliwości czerpania z nich dochodów, nie wiadomo, jak długo.

(MAC, 24.06.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.