Dział: TELEWIZJA

Dodano: Czerwiec 24, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Rutka i Olszewski kandydatami opozycji do Rady Mediów Narodowych na miejsce Brauna

Przewodniczącym Rady Mediów Narodowych jest obecnie Krzysztof Czabański (fot. Piotr Molęcki/East News)

Marek Rutka i Paweł Olszewski są kandydatami opozycji do Rady Mediów Narodowych na miejsce po Juliuszu Braunie - ustalił "Presserwis".

Kadencja Juliusza Brauna wygasa 26 lipca br., a więc po sześciu latach od jego powołania przez prezydenta Andrzeja Dudę. W 2016 roku kandydatura Brauna została zgłoszona przez klub parlamentarny Platformy Obywatelskiej.

Czytaj też: KRRiT chce monitorować rodziny w serialach: ile kobiet, kto pracuje, kto w kuchni

Zgodnie z ustawą o Radzie Mediów Narodowych, jeżeli w radzie jest jedno wolne miejsce przeznaczone dla osób powoływanych przez prezydenta, prawo zgłoszenia po jednym kandydacie na to miejsce przysługuje kolejno dwóm najliczniejszym klubom opozycyjnym. Obecnie są to klub Koalicji Obywatelskiej i Lewicy.

Jan Grabiec, rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej, przekazał nam, że klub KO zgłosił kandydaturę Pawła Olszewskiego. Olszewski jest posłem Koalicji Obywatelskiej. Ukończył Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku zarządzanie i marketing.

Grabiec nie odpowiedział jednak na pytanie, dlaczego klub nie zaproponował ponownie kandydatury Juliusza Brauna.

Czytaj też: Kto jest kim w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji

Krzysztof Gawkowski, przewodniczący klubu parlamentarnego Lewicy, informuje z kolei, że kandydatem klubu do RMN jest Marek Rutka. Rutka jest posłem Lewicy. Ukończył Uniwersytet Gdański m.in. na kierunku socjologia.

Nowego członka RMN powoła prezydent Andrzej Duda.

To nie jedyna zmiana w składzie Rady Mediów Narodowych. Odejdzie z niej bowiem europosłanka PiS Elżbieta Kruk. Zastąpi ją poseł tej partii Piotr Babinetz, który jest przewodniczącym sejmowej komisji kultury i środków przekazu. Z kolei posłanka PiS Joanna Lichocka i Krzysztof Czabański, przewodniczący RMN, mają zostać powołani do rady na kolejną sześcioletnią kadencję.

"Klub Prawa i Sprawiedliwości zgłosił Krzysztofa Czabańskiego, Piotra Babinetza i mnie do Rady Mediów Narodowych kolejnej kadencji. Decyzja Sejmu w tej sprawie zapadnie prawdopodobnie na następnym posiedzeniu za dwa tygodnie" - napisała w mediach społecznościowych Joanna Lichocka.

Kadencja Czabańskiego, Lichockiej i Kruk upływa 22 lipca. Cała trójka sześć lat temu została wybrana do RMN przez Sejm.

W skład Rady Mediów Narodowych wchodzi też Robert Kwiatkowski powołany 10 grudnia 2020 przez Prezydenta RP, a zgłoszony przez klub parlamentarny Lewica (w RMN zastąpił Grzegorza Podżornego zgłoszonego przez Kukiz'15). Obecnie Kwiatkowski należy do Polskiej Partii Socjalistycznej.

Kwiatkowski podkreśla, że między Joanną Lichocką a Elżbietą Kruk w czasie posiedzeń często iskrzyło, jednak w samych głosowaniach podczas RMN były już zgodne. - Pani Kruk jest ponadto europosłanką, co powoduje komplikacje natury technicznej, bo spotkania RMN odbywają się więc zdalnie - mówi.

Z kolei Juliusz Braun dodaje, że w związku z obecnością Elżbiety Kruk w europarlamencie jej zaangażowanie w sprawy krajowe było stosunkowo małe. Podkreśla, że zastąpienie jej w RMN Piotrem Babinetzem nie jest rewolucją.

Rada Mediów Narodowych powołuje oraz odwołuje zarządy i rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia, regionalnych rozgłośni Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Kadencja członka RMN trwa sześć lat.

Ile kosztowała działalność Rady Mediów Narodowych w roku 2021? Przeczytaj tutaj.

(MNIE, 24.06.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.