Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 22, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dziennikarz „Głosu Zabrza i Rudy Śląskiej” uniewinniony w sprawie o zniesławienie

Apelacja naczelnego "Głosu Zabrza" jest wspierana przez Centrum Monitoringu i Wolności Prasy SDP

W sprawie karnej z art. 212 kk sąd rejonowy w Zabrzu 20 czerwca uniewinnił Przemysława Jarasza z „Głosu Zabrza i Rudy Śląskiej”. Dziennikarz w 2018 roku ujawnił, że lokalny prawnik prowadzi kancelarię bez uprawnień adwokackich lub radcowskich.

Po publikacji artykułu, który wskazywał, że Fabian Pawlak jest jedynie absolwentem wydziału prawa, wobec Przemysława Jarasza i naczelnego tygodnika Jakuba Lazara wytoczono trzy procesy karne z art. 212 o zniesławienie.

"Jest to budujące"

Postanowieniem sądu rejonowego z 20 czerwca jeden z zarzutów wobec Lazara został jedynie warunkowo umorzony, co oznacza, że naczelny będzie musiał zapłacić nawiązkę w wysokości 2 tys. zł.

Czytaj też: Władze TVP, Polskiego Radia i PAP z absolutorium za 2021 rok

– Z jednej strony jest dla nas budujące, iż po trzech latach potwierdziło się po raz kolejny, że piszemy rzetelnie i uczciwie, zgodnie z zasadami dziennikarskimi – podkreśla uniewinniony Przemysław Jarasz. – Z drugiej strony, jeśli wyrok dotyczący warunkowego umorzenia zostanie utrzymany w mocy, otwiera to drogę do wysuwania wobec nas dalszych roszczeń na gruncie prawa cywilnego – dodaje Jarasz.

SDP będzie wspierać "Głos Zabrza i Rudy Śląskiej"

Jak tłumaczy dziennikarz, umorzony warunkowo zarzut wobec naczelnego Jakuba Lazara dotyczył jego słów wypowiedzianych podczas zapowiedzi treści nowego numeru tygodnika na antenie telewizji Zabrze.

Czytaj też: Prawie ćwierć miliona złotych zysku Telewizji Republika w 2021 roku

– Redaktor naczelny zgodnie z przyjętą praktyką co tydzień zapowiada każdy numer i przedstawia najciekawsze artykuły, które w nim się znalazły – tłumaczy Przemysław Jarasz. – Powiedział wówczas, że „pewien zabrzanin podszywa się pod adwokata”, co w ocenie sądu było zbyt mocnym stwierdzeniem i w ustnym uzasadnieniu wyroku zostało one uznane za zniesławienie – dodaje Jarasz.

Przeciwko orzeczeniu sądu rejonowego w Zabrzu protestuje Centrum Monitoringu i Wolności Prasy SDP. W ocenie stowarzyszenia „wyrok narusza zasadę wolności słowa i niezależności dziennikarskiej”. SDP zapowiada, że będzie publicznie wspierać apelację naczelnego „Głosu Zabrza i Rudy Śląskiej".

Czytaj też: Prezes TVP eksponowany podczas opolskiego festiwalu. "Pokazujemy to, na co mamy ochotę"

(MZD, 22.06.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.