Temat: telewizja

Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 03, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Zobaczcie najlepsze zdjęcia Grand Press Photo 2022. "Oni wygrywają codziennie"

III miejsce w kategorii SINGLE – CURRENT EVENTS – Tomasz Pietrzyk, „Gazeta Wyborcza” (Lubin, protest, który przerodził się w zamieszki)

To, co zrobiła Irina, że pozwoliła mi być w jej domu, który został zbombardowany nieco wcześniej, a córka została ranna - jest nie do opisania. Irina robiła swoje - grała. Ja też robiłem swoje - opowiada Wojciech Grzędziński, który dla "The Washington Post" wykonał fotografię wybraną na Zdjęcie roku Grand Press Photo 2022.

- To był sam początek wojny, byliśmy w Białej Cerkwi. Usłyszeliśmy eksplozję i pojechaliśmy na azymut. Okazało się, że jeden z rosyjskich myśliwców przypadkowo zrzucił bombę, pozbywając się obciążenia. Bomba trafiła pomiędzy dwa domy, niszcząc dziesięć innych - powiedział podczas gali Wojciech Grzędziński.

Press

Nagrodzona fotografia przedstawia Irinę Maniukinę, która gra na fortepianie w swoim dopiero co zbombardowanym przez Rosjan domu. (fot. Wojciech Grzędziński)

– Zostaliśmy dosłownie bez słów i to jest potęga fotografii - powiedziała o tym zdjęciu Ami Vitale, przewodnicząca jury, sześciokrotna laureatka World Press Photo.

Podczas czwartkowej gali nagrodzono kilkadziesiąt zdjęć. Zobaczcie całą galerię. To najlepsze prace konkursu.

W tegorocznym konkursie jury w składzie: Ami Vitale (jako przewodnicząca) oraz Antonio Bat, Anna Bedyńska, Weronika Mirowska i Andrzej Zygmuntowicz wybrało do finału 48 zdjęć pojedynczych (Single), 11 reportaży (Stories) i pięć projektów dokumentalnych (Documentary Projects), wykonanych przez 63 autorów.

Zobaczcie wszystkie nagrodzone zdjęcia - tutaj wygodna do przeglądania galeria - grandpressphoto.pl

Nagrodę Internautów, którzy mogli głosować na najlepsze zdjęcia poprzez stronę internetową Press.pl, otrzymała Renata Dąbrowska za pracę dla „Tygodnika Powszechnego”. Autorka sfotografowała w intymnej sytuacji Agatę Tomaszewską i Wojtka Sawickiego. Wojtek cierpi na dystrofię mięśniową, ale nie przeszkadza mu to działać wraz z Agatą na rzecz osób z niepełnosprawnością.

- Bardzo dziękuję Agacie i Wojtkowi, podziwiam ich, są niesamowitymi ludźmi. Oni wygrywają codziennie. Dziękuję im za zaufanie, a Annie Leibovitz za inspirację - powiedziała Renata Dąbrowska na scenie.

Press

Nagrodę Internautów otrzymała Renata Dąbrowska za pracę dla „Tygodnika Powszechnego”.

(MAT, 03.06.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.