Dział: PRASA

Dodano: Maj 23, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nowy prezes SGL zapowiada walkę o programy pomocowe dla prasy lokalnej

Andrzej Andrysiak chce regulacji rynku prasy samorządowej (screen Youtube.com/Media Forum. Rozwój Lokalny)

Andrzej Andrysiak, wydawca "Gazety Radomszczańskiej", został nowym prezesem Rady Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych. Zapowiada rozpoczęcie starań o regulację działania prasy samorządowej i dyskusję o uruchomienie programów subsydiowania mediów lokalnych.

Andrysiak, który funkcję prezesa objął na czteroletnią kadencję, ma doświadczenie w mediach regionalnych i ogólnopolskich. Zanim został wydawcą "Gazety Radomszczańskiej", pracował w "Expressie Wieczornym", tygodniku "Kulisy", "Życiu Warszawy", "Dzienniku Gazecie Prawnej". Był też producentem w Polsat News. W styczniu br. został redaktorem naczelnym nowej telewizji News 24. Jednak w kwietniu zrezygnował z pełnienia tej funkcji.

- Będziemy kontynuować nasze główne zadanie, czyli wspieranie prasy lokalnej w Polsce i dbanie o jej niezależność - zapowiada Andrysiak. - Chcemy też skupić się na regulacji rynku prasy samorządowej, na wytworzeniu w przestrzeni publicznej nacisku na władzę samorządową, która powinna zrozumieć, że to forma propagandy, którą samorządy uprawiają, i nie ma to nic wspólnego z mediami.

Programy supsydiowe dla mediów lokalnych 

W planach nowego zarządu jest też uruchomienie programu wsparcia prawnego lokalnych redakcji w sporach z władzą. - Nie chodzi nawet o to, że władze wytaczają redakcjom procesy, ale o to, że małych redakcji nie stać na obsługę prawną - podkreśla Andrzej Andrysiak.

Jego zdaniem lokalne media są bardziej dotknięte efektami rosnących kosztów i kurczącego się rynku finansowego, niż duże podmioty medialne.

Czytaj też: Dziennikarze z embargiem na informowanie o wizycie Dudy w Kijowie,
nie miała go Kancelaria Prezydenta

- Myślę, że to czas na rozpoczęcie dyskusji o uruchomieniu programów subsydiowania mediów lokalnych na wzór programów działających w Austrii albo we Francji. Tam te rozwiązania funkcjonują na poziomie ogólnokrajowym - mówi Andrysiak.

Jurecki, Kowalski, Ringart-Orłowska, Dźwilewski w Radzie Wydawców

W skład zarządu Stowarzyszenia weszli również wybrani na kolejną kadencję: Marta Ringart-Orłowska, wydawca "Kuriera Gmin", Jerzy Jurecki z "Tygodnika Podhalańskiego", Maciej J. Kowalski z "Nowego Wyszkowiaka". Dołączył do nich Jakub Dźwilewski z "Dobrej Gazety". W tej kadencji Rada Wydawców obradować będzie w pięcioosobowym składzie.

Zebranie członków SGL, którego jednym z punktów były wybory nowego zarządu, odbyło się w Warszawie 20 maja. W czasie zebrania wręczono również dyplomy i indywidualne nagrody konkursu dziennikarskiego SGL Local Press 2021, których zdobywców ogłoszono 17 marca.

(PAR, 23.05.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.