Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Maj 04, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Polska spadła na 66. pozycję w rankingu wolności mediów. Najgorszy wynik w historii

Aleh Ahiejeu, wiceszef Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, odebrał w Sztokholmie Press Fredom Prize (fot. DAN)

W Światowym Indeksie Wolności Prasy Polska spadła o dwa miejsca względem 2021 roku – na 66. pozycję. To najgorszy wynik naszego kraju w 20-letniej historii rankingu przygotowywanego przez organizację Reporterzy bez Granic (RSF).

Lepsza sytuacja mediów niż w Polsce jest na Cyprze (65. miejsce), Mauritiusie (64), w Czarnogórze (63) oraz Papui Nowej Gwinei (62).

Uzależnienie mediów od władzy

Wśród 180 analizowanych krajów Polska najsłabiej wypadła w kategoriach: niezależność polityczna mediów (110. pozycja), bezpieczeństwo pracy dziennikarzy (86.) oraz sytuacja prawna (72.). Nieco lepsze miejsca zajęła we wskaźniku określającym kwestie ekonomiczne (40), a także socjokulturowe (36).

Czytaj też: Andrzej Poczobut przeniesiony do więzienia nr 1 w Mińsku

– Sytuacja w Polsce oraz na Węgrzech jest trudna głównie w związku z coraz większym uzależnieniem mediów od władz – wskazywał podczas prezentacji rankingu World Press Freedom Index w Sztokholmie Erik Halkjaer, szef szwedzkiego oddziału RSF.

W analizie towarzyszącej rankingowi podkreślono, że "choć polski krajobraz medialny jest zróżnicowany, to społeczna świadomość znaczenia wolności prasy pozostaje słaba". "Po przekształceniu mediów publicznych w tubę propagandową rząd zwielokrotnił próby zmiany linii redakcyjnej mediów prywatnych i kontroli informacji dotyczących wrażliwych tematów" – zaznaczono.

Problemami Polska Press, repolonizacja i koncesja TVN

RSF zwróciła uwagę na przejęcie Polska Press przez Orlen, groźby tzw. repolonizacji mediów zagranicznych, kłopoty TVN z uzyskaniem przedłużenia koncesji, a także próbę wprowadzenia podatku od przychodów z reklam. Za umyślne działanie uznano uniemożliwienie dziennikarzom relacjonowanie kryzysu uchodźczego przy granicy polsko-białoruskiej.

Czytaj też: Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski faworyzuje TVP

Na czele rankingu wolności prasy znajdują się kraje nordyckie: Norwegia, Dania, Szwecja. Kolejne to Estonia, Finlandia, Portugalia i Kostaryka.

Znaczny awans w klasyfikacji odnotowały Mołdawia (40. pozycja, poprzednio 89.) oraz Bułgaria (91. pozycja, poprzednio 112.). Według autorów raportu poprawa ma związek ze zmianą władzy w tych krajach. "Dowodzi to, że warto wspierać demokratyczne rządy i że dużo od nich zależy" – uważa Halkjaer.

Postęp w Afryce, regres w Europie Wschodniej i Azji

W porównaniu z poprzednimi latami poprawiła się również sytuacja w krajach afrykańskich oraz południowoamerykańskich.

Czytaj też: Za szerzenie rosyjskiej propagandy ABW zablokowała serwis telewizji Wrealu24 i 11 innych stron

Natomiast regres nastąpił w Europie Wschodniej oraz Azji. Rosja (155. pozycja) i Białoruś (153. pozycja) zostały zakwalifikowane do grupy 28 państw (w której jest m.in. Afganistan oraz Korea Północna) o "bardzo złej sytuacji dla wolności prasy".

W związku z obchodzonym 3 maja Międzynarodowym Dniem Wolności Prasy szwedzki oddział Reporterów bez Granic uhonorował nagrodą Press Fredom Prize niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ). Wyróżnienie odebrał w Sztokholmie wiceszef organizacji Aleh Ahiejeu, który na rzecz swoich kolegów działa z Warszawy.

Czytaj też: Wulgaryzmy na antenie Trójki. KRRiT nie zareaguje, bo padły po 23

(DAN, 04.05.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.