Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Kwiecień 05, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Polska w ogonie Europy w rozwoju cyfrowym społeczeństwa

Polska jest na trzecim miejscu od końca pod względem zdolności cyfrowych, zaraz po Bułgarii i Rumunii (fot: Eurostat)

Polska znalazła się na trzecim miejscu od końca wśród krajów europejskich o najbardziej rozwiniętych kompetencjach cyfrowych.

Opublikowane właśnie wyniki badań Eurostat wskazują, że Polska - po Bułgarii i Rumunii - jest trzecim od końca państwem pod względem cyfrowych kompetencji.

Wyraźny podział polskiego społeczeństwa

W ogólnym ujęciu tylko 46 proc. dorosłych Polaków między 16. a 74. rokiem życia korzysta z internetu. W Rumunii odsetek ten wynosi 28 proc.

Czytaj też: Według Google Trends zainteresowanie internautów wojną w Ukrainie spada

W Europie (badano wszystkie kraje, nie tylko należące do Unii Europejskiej) najwięcej użytkowników internetu jest w Holandii i Finlandii - po 79 proc., w Irlandii - 70 proc. - oraz w Islandii. Tam populację internetową szacuje się na ponad 80 proc. Taki poziom Europa chce osiągnąć do 2030 roku w ramach programu "Dekada Cyfrowa". Ogólne kompetencje cyfrowe badane przez Eurostat odnoszą się do pięciu obszarów: umiejętności korzystania z informacji i danych, umiejętności komunikacji i współpracy, umiejętności tworzenia treści cyfrowych, umiejętności bezpieczeństwa i umiejętności rozwiązywania problemów.

- To wynika z bardzo ciekawej specyfiki naszego kraju, która nie dotyczy takich państw, jak Holandia czy Szwajcaria. I widać to nie tylko w kwestii znajomości nowoczesnych technologii, ale także np. stopnia urbanizacji. Polskie społeczeństwo bardzo głęboko dzieli się na mieszkańców dużych ośrodków miejskich i mieszkańców małych miasteczek i wsi, gdzie poziom umiejętności korzystania z komputera czy smartfona odbiega znacząco od tego, co notujemy w krajach od dawna rozwiniętych - mówi Krzysztof Młynarski, szef firmy Teleinformatica, niezależny analityk i specjalista sieciowego bezpieczeństwa.

Czytaj też: Szefowa Yandexu odchodzi tuż przed końcem kadencji w proteście przeciwko wojnie

Dodaje: - Gdybyśmy przeprowadzili te same badania np. dla Poznania, Wrocławia czy Warszawy, okazałoby się, że mamy 80-90 procent ludzi mających pojęcie o sieci i technologii.

(PAR, 05.04.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.