Temat: książki

Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 04, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wydawnictwo Sonia Draga pozywa tłumacza Krzysztofa Cieślika za nieprzychylne recenzje

Według Krzysztofa Cieślika pozew jest kuriozalny i niezrozumiały (fot. archiwum prywatne)

Wydawnictwo Sonia Draga pozwało Krzysztofa Cieślika - tłumacza i krytyka literackiego związanego z "Plusem Minusem" i "Dwutygodnikiem", a wcześniej z "Polityką" - za naruszenie dobrego imienia we wpisach na Facebooku. Cieślik skrytykował w nich jakość tłumaczeń książek wydawanych przez wydawnictwo.

Pozew dotyczy wpisów na Facebooku Krzysztofa Cieślika z 2020 i 2021 roku. Dotyczą one m.in. tłumaczenia nowo wydanej książki autorstwa Jonathana Franzena.

Poniżenie w oczach opinii publicznej

"Od lat Sonia Draga psuje wielką literaturę polskim czytelnikom i - cóż – nikt nie może jej tego zabronić i nikt nigdy jej tego nie zabroni, bo stać ją, żeby sobie kupić i spieprzyć Franzena, Mantel, Eugenidesa i innych" – brzmi wpis, który jest przedmiotem sprawy.

Czytaj też: Wydawnictwo Sonia Draga wycofuje pozew przeciwko Krzysztofowi Cieślikowi

Pozew dotyczy także opisanych przez Cieślika kulisów zlecania tłumaczenia "50 twarzy Greya": "Sonia Draga zleciła nowe tłumaczenie 50 twarzy Greya, ale nie z uwagi na jakość przekładu (...), tylko żeby nie płacić tantiem tłumaczce, która ją pozwała o podwyższenie wynagrodzenia za tłumaczenie bestsellera". 

Swoją decyzję w pozwie Wydawnictwo Sonia Draga uzasadnia poniżeniem w oczach opinii publicznej, przede wszystkim w kręgach osób związanych z branżą wydawniczą. "Wpisy pozwanego insynuują, jakoby powódka umyślnie, w celu zaoszczędzenia kosztów zlecała tłumaczenia niewykwalifikowanym tłumaczom, godząc się na niską jakość przekładu. Insynuacje pozwanego obejmują (...) w zasadzie cały proces wydawniczy" – czytamy w pozwie. 

"Na doniosłość negatywnych skutków dokonanego przez pozwanego naruszenia ma jednocześnie wpływ publiczność wpisów, wulgarny język, a także fakt, iż wśród osób obserwujących profil pozwanego znajduje się wiele osób z branży wydawniczej" – zaznacza w pozwie kancelaria reprezentująca wydawnictwo.

Pozew "kuriozalny i niezrozumiały"

Sonia Draga żąda od Cieślika usunięcia krytycznych wpisów, zamieszczenia na swoim facebookowym profilu przeprosin i wysłania ich w formie pisemnej do wydawnictwa oraz 5 tys. zł na cel społeczny.

Czytaj też: Bianka Mikołajewska i Paweł Figurski w Wirtualnej Polsce. Mieśnik: To nie koniec transferów

Według Krzysztofa Cieślika pozew jest kuriozalny i niezrozumiały. Nie zamierza wycofywać swoich opinii, bo jest przekonany o ich słuszności. 

– Jako krytyk, ale i czytelnik, mam prawo wyrażać swoje zdanie. Zależy mi przede wszystkim na dobru książek, jakości wydań, na tym, by oddać sprawiedliwość literaturze i wybitnym autorom – tłumaczy Krzysztof Cieślik. – Uważam, że mam prawo komentować jakość wydań jako krytyk i ceniony tłumacz (piszę "ceniony", ponieważ moje przekłady doczekały się wielu pochwał ze strony pisarzy takich jak Dorota Masłowska, tłumaczy czy krytyków). Jeśli wydania są niechlujne, źle zredagowane, niedostatecznie dobrze przetłumaczone, słowem: poniżej pewnego poziomu, mam prawo na ten temat mówić. Pozew wydaje mi się radykalnym krokiem. Moja krytyka była i jest wycelowana w konkretne pozycje i konkretne praktyki wydawnicze. Chciałbym, aby te praktyki uległy zmianie. Może się tak stać tylko, gdy będziemy o nich głośno mówić.

W niedzielę nie udało nam nie skontaktować z wydawnictwem Sonia Draga.

Krzysztof Cieślik jest tłumaczem, krytykiem literackim i poetą. Jest związany z "Plusem Minusem" i "Dwutygodnikiem". Wcześniej pisał recenzje w "Polityce".

Czytaj też: Karakter pisma. Przemek Dębowski z Wydawnictwa Karakter i "Zawsze k... coś"

(BAE, 04.04.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.