Temat: książki

Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 05, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wydawnictwo Sonia Draga wycofuje pozew przeciwko Krzysztofowi Cieślikowi

Wydawnictwo Sonia Draga wycofuje się z pozwu przeciwko krytykowi literackiemu (fot. Piotr Molecki/East News)

Wydawnictwo Sonia Draga poinformowało Press.pl, że zarząd podjął decyzję o wycofaniu pozwu przeciwko Krzysztofowi Cieślikowi, tłumaczowi i krytykowi literackiemu, za skrytykowanie jakości tłumaczeń książek wydawanych przez wydawnictwo.

– Odpowiednie dokumenty zostaną dzisiaj złożone w Sądzie Okręgowym w Katowicach – przekazał Press.pl Bartosz Musiał z wydawnictwa Sonia Draga.

Wycofany pozew za krytykę

Pozew dotyczył wpisów na Facebooku Krzysztofa Cieślika z 2020 i 2021 roku, w których opisywał on m.in. jakość tłumaczenia nowo wydanej książki autorstwa Jonathana Franzena oraz kulisy zlecania tłumaczenia "50 twarzy Greya". Swoją decyzję o pozwie Wydawnictwo Sonia Draga uzasadniało poniżeniem w oczach opinii publicznej, przede wszystkim w kręgach osób związanych z branżą wydawniczą.

Czytaj też: Wydawnictwo Sonia Draga pozywa tłumacza Krzysztofa Cieślika za nieprzychylne recenzje

Sonia Draga żądała od Cieślika usunięcia krytycznych wpisów, zamieszczenia na swoim facebookowym profilu przeprosin, wysłania ich w formie pisemnej do wydawnictwa oraz zapłacenia 5 tys. zł na cel społeczny.

Krzysztof Cieślik nie zamierzał wycofywać swoich opinii, bo jest przekonany o ich słuszności. – Jako krytyk, ale i czytelnik, mam prawo wyrażać swoje zdanie. Zależy mi przede wszystkim na dobru książek, jakości wydań, na tym, by oddać sprawiedliwość literaturze i wybitnym autorom – tłumaczył nam w niedzielę Cieślik.

Czytaj też: Leroy Merlin Polska usuwa fanpage nawołujący do bojkotu sieci sklepów

(BAE, 05.04.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.