Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Marzec 16, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Polityka", OKO.press i "Gazeta Wyborcza" proszą czytelników o wsparcie rosyjskiej Meduzy

O wpłaty na rzecz Meduzy prosi zagranicznych czytelników redaktor naczelny Iwan Kołpakow (screen Youtube.com/Meduza)

Redakcja Meduzy, jednego z niewielu niezależnych mediów w Rosji, zwróciła się z prośbą do polskich czytelników o wsparcie finansowe. Akcję wspierają "Gazeta Wyborcza", OKO.press i "Polityka".

W związku z odcięciem Rosji od międzynarodowego systemu bankowego redakcja, która utrzymuje się z wpłat czytelników, straciła główne źródło dochodu.

Jedna niezależna redakcja

Redaktor naczelny Meduzy Iwan Kołpakow w rozmowie z dziennikarką "Gazety Wyborczej" Wiktorią Bieliaszyn powiedział wprost: "Jeśli nie zastąpimy wpłat, które otrzymywaliśmy od rosyjskich czytelników, przelewami od osób spoza kraju, informowanie Rosjan o tym, co się dzieje, będzie bardzo trudne. A Rosjanom jest potrzebna przynajmniej jedna niezależna redakcja".

Czytaj też: Plakat z "No war" na żywo w rosyjskiej telewizji. Marinie grozi za to 15 lat

Dlatego Meduza zwraca się z prośbą o pomoc do zagranicznych czytelników, w tym Polaków. Przelewu można dokonać na stronie Meduzy. Prośbę do swoich czytelników o wsparcie rosyjskiej niezależnej redakcji wystosowały polskie media – "Gazeta Wyborcza", OKO.press i "Polityka".

Meduza jest jednym z nielicznych niezależnych mediów, które w czasie wprowadzonej przez Kreml cenzury kontynuują pracę. Za informowanie o rosyjskiej inwazji na Ukrainę w oparciu o źródła inne niż oficjalne komunikaty Rosjanom grozi nawet do 15 lat więzienia.

Czytaj też: Komercyjne radia zebrały 300 tys. zł dla Ukrainy

Meduza nie jest ogólnodostępna, rosyjskie władze zablokowały ją na terenie Rosji. Mieszkańcy mają do niej dostęp wyłącznie za sprawą VPN (wirtualnej sieci prywatnej) lub za pośrednictwem aplikacji stworzonej przez redakcję.

(BAE, 16.03.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.